Държавите-членки на Европейския съюз се противопоставиха на натиска от страна на Италия да се наложи задължително тестване на пътници, влизащи в Шенгенското пространство от Китай. Вместо това здравните служители в Брюксел заявиха, че ще наблюдават последствията от бързото излизане на Пекин от строгите ковид ограничения и тогава ще решат какви мерки да бъдат предприети.
Повод за притеснението на Италия е, че през последните дни повече от 50% от пътниците от Китай на летище "Малпенса" в Милано са дали положителни проби за вируса. В сряда Италия върна задължителните тестове за коронавирус за всички, пристигащи от Китай. Днес крайнодесният премиер на Италия Джорджия Мелони заяви, че не са открити нови мутации на Covid-19 сред новопристигналите туристи. Според Мелони изискването за тестване за всички пътници от Китай би било ''ефективно, само ако е взето на европейско ниво'', отбелязвайки, че много хора пристигат в Италия със свързващи полети през други европейски страни. Заместник-министърът на Мелони и министър на транспорта, Матео Салвини, написа в Туитър, че ''Италия не може да бъде единствената страна, която тества пристигащите от Китай'', призовавайки подобни мерки да се прилагат ''в цяла Европа''.
По-рано този месец Китай направи обратен завой в опитите си да овладее ковид пандемията, като отмени строгите ограничения и позволи на вируса да се разпространява още по-бързо. Възникнаха и опасения, че авторитарното правителство на страната ще се забави с разпространението на информация за броя на новозаразените, което накара САЩ, Япония, Индия, Южна Корея и Тайван да въведат изисквания за тестване за китайски пътници.
Длъжностни лица в Берлин, Париж и Брюксел са по-предпазливи при вдигането на тревога за ситуацията в Китай. "Ние наблюдаваме разпространението на вируса в Китай с голямо внимание. В момента не виждаме индикации за по-опасна мутация", каза говорител на германското здравно министерство.
Брижит Отран, ръководител на френския комитет за оценка на риска за здравето, която съветва френското правителство относно епидемиологичните рискове, каза пред френското радио Classique в четвъртък, че ситуацията в Китай може да се промени по всяко време, но засега няма признаци за тревожни нови варианти.
Европейската комисия заяви в четвъртък, че разпространеният в Китай вариант BF.7 Omicron вече е активен в Европа и че заплахата от него не е нараснала значително. "Ние обаче оставаме бдителни и ще бъдем готови да използваме аварийната спирачка, ако е необходимо", се казва в изявление на изпълнителния орган на ЕС.