Медия без
политическа реклама

Изтичането на кислород от МКС е от дупка с размер 0.1 мм

Международната космическа станция губи по 220 грама въздух на ден от теч, забелязан преди 11 месеца

22 Авг. 2020Обновена
НАСА ТАСС

Изтичането на кислород от Международната космическа станция (МКС) може би е причинено от 0,1 милиметрова дупка в един от модулите на сегмента на Съединените американски щати, предава РИА Новости.  НАСА заяви, че течът е забелязан за първи път преди 11 месеца, но скоростта му се е увеличила. Предварителните резултати от разследването по въпроса се очакват до края на следващата седмица. „Анализът на нивото на изтичане на МКС показа, че станцията губи около 220 грама въздух на ден, което съответства на възможна дупка в корпуса на един от модулите на американския сегмент на МКС с размер около 0,1 милиметра“, съобщава още агенцията. Настоящата мисия на МКС включва руските космонавти Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, както и американският астронавт Кристофър Касиди. 

Целият екипаж на Международната космическа станция (МКС) ще се прехвърли в модула "Звезда" за три дни, съобщиха световните агенции преди два дни, като се позовавафа на Роскосмос. Космонавтите се преместиха в руската част на станцията, за да осъществят контрол на налягането в модулите на американския сегмент, казват от Роскосмос. Тази процедура "е отразена в бордовата документация и е съвместно решение на контролните групи от американския и руския сегмент на Международната космическа станция." По време на тридневен престой "екипажът планира да извършва редовна работа", но само в руския модул.

Руско-американският екипаж на МКС работи за локализиране на мястото на изтичането на въздух от станцията. От Роскосмос уточняват, че животът на екипажа на МКС не е застрашен. Допуска се, че една от възможните причини за незначителното изтичане е контакт с микрометеорит или микрофрагмент от космически отломки.

Предишният път на МКС въздушен теч беше открит на 30 август 2018 г.  Тогава в космическия кораб „Союз МС-08“, прикрепен към руския сегмент на МКС, се случи малък теч на въздух, който също не представляваше опасност за екипажа. След провеждането на различни разследвания беше установено, че повредата не е причинена от удара на микрометеорит, както първоначално се предполагаше, а по-скоро е пробита дупка след сглобяването на устройството.

След повече от година разследвания Роскосмос реши да архивира резултатите, а генералният директор на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин каза, че са установили причината, но че няма да я оповестяват публично.

Международната космическа станция е проект, в който участват 16 държави, в момента се състои от 14 постоянни модула и орбити със скорост над 27 000 километра в час на разстояние 400 километра от Земята.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата