Членовете на екипажа на Международната космическа станция (МКС) отвориха преходните люкове и се върнаха към обичайната си работа, съобщи ТАСС. Руската агенция се позова на Роскосмос. Само преди три дни се разбра, че има изтичане на въздух и се налага всички да се съберат в руските модули на станцията
"Центърът за управление на полетите даде заповед на екипажа на МКС да отвори люковете между руските и американските сегменти на станцията", съобщава Роскосмос и добавя, че процедурата е отнела час. Преди това генералният директор на руската държавна корпорация Дмитрий Рогозин съобщи, че налягането на борда на МКС е стабилизирано след приключване на предвидени действия в американския сегмент на станцията. "Проблемът е отстранен. Руско-американският екипаж ще работи, както е обичайно, във всички модули на станцията и ще излезе от временната си изолация в руския сегмент. Отново ще кажа, че засеченото от руските прибори спадане на налягането бе минимално и не представляваше заплаха за работата на станцията", каза Рогозин.
Изтичането на кислород от Международната космическа станция (МКС) може би е причинено от 0,1 милиметрова дупка в един от модулите на сегмента на Съединените американски щати, предадоха само преди дни агенциите. НАСА заяви, че течът е забелязан за първи път преди 11 месеца, но скоростта му се е увеличила. „Анализът на нивото на изтичане на МКС показа, че станцията губи около 220 грама въздух на ден, което съответства на възможна дупка в корпуса на един от модулите на американския сегмент на МКС с размер около 0,1 милиметра“, съобщава още агенцията. Настоящата мисия на МКС включва руските космонавти Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, както и американският астронавт Кристофър Касиди.
Целият екипаж на Международната космическа станция (МКС) ще се прехвърли в модула "Звезда", обявиха само преди три дни световните агенции преди два дни. Космонавтите се преместиха тогава в руската част на станцията, за да осъществят контрол на налягането в модулите на американския сегмент, казват от Роскосмос. Тази процедура "е отразена в бордовата документация и е съвместно решение на контролните групи от американския и руския сегмент на Международната космическа станция." От Роскосмос още тогава уточниха, че животът на екипажа на МКС не е застрашен. Допуска се, че една от възможните причини за незначителното изтичане е контакт с микрометеорит или микрофрагмент от космически отломки.
Предишният път на МКС въздушен теч беше открит на 30 август 2018 г. Тогава в космическия кораб „Союз МС-08“, прикрепен към руския сегмент на МКС, се случи малък теч на въздух, който също не представляваше опасност за екипажа. След провеждането на различни разследвания беше установено, че повредата не е причинена от удара на микрометеорит, както първоначално се предполагаше, а по-скоро е пробита дупка след сглобяването на устройството.
След повече от година разследвания Роскосмос реши да архивира резултатите, а генералният директор на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин каза, че са установили причината, но че няма да я оповестяват публично.
Международната космическа станция е проект, в който участват 16 държави, намира се на разстояние 400 км от Земята и в момента се състои от 14 постоянни модула.