Медия без
политическа реклама

Кирил Петков предложи азерски газ на Сърбия по недовършена тръба

Белград обеща да подобри живота на българите от Западните покрайнини

08 Февр. 2022
Кирил Петков и Ана Бърнабич бяха доволни след преговорите
ЕПА/БГНЕС
Кирил Петков и Ана Бърнабич бяха доволни след преговорите

Газовата ни свързаност ще бъде огромен приоритет, заяви в Сърбия премиерът Кирил Петков след преговорите си днес в Белград с колежката си Ана Бърнабич.  "Гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия ще имате възможност да получавате втечнен газ и азерски газ", добави Петков. Има потенциал да направим единен пазар за търговия на газ, добави министър-председателят и обясни, че балканските държави ще могат да заявяват заедно по-големи количества природен газ и да го получават на по-ниска цена.

„Трябва да обединим обемите на газ, за да можем да преговаряме за по-добри цени. Едно е България да иска да купува 3 млрд. куб.м. газ, Сърбия – 6 млрд. куб.м., Македония – 2 млрд. куб.м.. Друго е заедно да искаме да купим едно общо количество, което да търгуваме на един диверсифициран пазар. Това ще ни даде по-добри условия, по-голяма диверсификация и съответно по-добри цени“, смята Петков. Той обясни, че газът ще потече в средата на годината, когато бъде завършен интерконекторът с Гърция. Тръбата обаче ще стига тогава само до Стара Загора.

Премиерът Кирил Петков подчерта, че европейската интеграция на Сърбия е от огромен приоритет за България. Той заяви, че Белград има в наше лице един подкрепящ партньор, който ще бъде много конструктивен и помагащ при отварянето на нови преговорни глави от Сърбия. "Сърбия е стратегически партньор. Започваме едно стратегическо партньорство“, подчерта Петков, цитиран от пратеник на БГНЕС.

"Европейската интеграция на Сърбия е от огромен приоритет за нас. За вашите усилия в отварянето на следващите (преговорни) глави разчитайте на нас, че ще бъдем помагащи в тази роля. Така че да можем да видим по бързо нашата добра съседка и партньор по пътя към европейската интеграция", каза още Петков. 

Бърнабич благодари на България за подкрепата в процеса на европейската интеграция на Сърбия. Тя помоли за подкрепа за откриване на нова преговорна глава, която се отнася до икономика и конкурентноспособност. Сърбия иска да отвори тази глава по време на европредседателството на Франция.

Бърнабич заяви още, че са приключили частта на коридор 10 до границата с България и за тях е приоритет модернизиране на ж.п. линията до границата. Приоритетни според нея са и много проекти за енергийна инфраструктура и газова свързаност. Тя прояви интерес и към потенциални инвестиции в ядрената сфера. "Особено ако България успее да направи следващ проект в Козлодуй, би било добре за разделяне на риска от такъв проект", подкрепи я българският премиер.

На въпрос какво ще направи Сърбия за подобряване на живота на българското малцинство в Западните покрайнини, които за Сърбия са източни, Бърнабич отвърна, че всички проекти за транспортна и енергийна свързаност ще стимулират и тяхното икономическо развитие. Петков добави, че тя е изразила готовност да обърне внимание на всички сигнали, идващи от гражданите в тази част на Сърбия. Според нея те вече били обект на специална грижа за подкрепа на изучаването на майчиния си език.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата