САЩ вече са загубили разум, морал и доверие, заяви министърът на външните работи на Китай Ван И в телефонен разговор с руския си колега Сергей Лавров. Това съобщава на сайта си китайското МВнР.
"САЩ прехвърлят своите задължения към други, използват пандемията за дискредитиране на други страни и обвиняват други. Те не се спират пред нищо, даже създават горещи точки на противостояние в международните отношения. Загубили са разум, морал и доверие", е цитиран да казва Ван И.
По негово мнение Вашингтон съвсем неприкрито провежда политика на американски приоритет и довежда до крайности егоизма, политиката на едностранни действия и заплахи.
"В политиката си спрямо Китай САЩ възраждат печално известния маккартизъм и отдавна остарелия манталитет на Студена война, умишлено провокират идеологическо противопоставяне, нарушавайки международното право и основните норми на международните отношения. Китай няма да се води по немногочислените антикитайски сили в САЩ, а решително ще защитава своите законни интереси и авторитета на страната", добавя Ван И.
Той е отбелязал, че Китай и Русия трябва да поддържат двустранните си отношения на най-високо равнище, а също да работят заедно със страните, които "заемат обективна и справедлива позиция". Така ще може да се противопоставят на действия, които нарушават международния ред, да поддържат заедно глобалния мир и стабилност, да защитават международната справедливост и базпристрастност.
На 30 юни в Китай влезе в сила закон за гарантиране на националната сигурност на Хонконг, насочен към противодействие на сепаратизма, тероризма и опитите да бъде подкопана държавната власт или да се влезе в сговор с други държави. Законът предизвика недоволство у антиправителствените сили в Хонконг и у много западни представители, които съзряха в него желание на Пекин да засили контрола върху автономията.
Преди това Вашингтон заяви, че ако законът бъде приет, ще наложи санкции на Китай, а тази седмица президентът Доналд Тръмп подписа съответния закон. В Пекин оцениха това като грубо вмешателство във вътрешните работи на Хонконг и Китай и обещаха да предприемат ответни мерки. Посланикът на САЩ в Пекин Тери Брандстад бе извикан в МВнР на Китай за разговор.
По информация на "Уолстрийт Джърнъл", екипът на Тръмп разглежда варианти като тотална забрана за влизане в САЩ на членове на компартията на Китай, а също и лични санкции (включително и замразяване на авоари и активи) против висшето ръководство на китайската компартия.
Тези лични санкции, ако бъдат съпроводени с вторична санкция срещу банки и компании (както е предвидено в закона), с които работят високопоставените членове на ККП, може да създадат огромни проблеми на китайските финансови структури, които рискуват за загубят достъп до доларовата система и световните финансови пазари, много от които са плътно обвързани с американската финансова система. Освен това превръщането на високопоставени китайски ръководители в "токсични клиенти", отношенията с които китайските банки или други компания ще се принуждават да скриват, се счита за жест, прицелен в унижения на достойнството на пекинскиа политически и икономически елит. И той ще трябва да подготви отговор, макар и съобразен с това да не пострада самата китайска икономика.