Медия без
политическа реклама

Лидерите на ЕС не пожелаха да се видят с Путин и удължиха санкциите

След скандал заради закон срещу ЛГБТ евролидери призоваха Орбан да извади Унгария от Евросъюза

25 Юни 2021Обновена
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономическите санкции срещу Русия, наложени от ЕС в отговор на анексирането на Крим, се удължават с 6 месеца. Това решиха държавните и правителствени ръководители на ЕС на срещата на върха в Брюксел, съобщава ТАСС, цитирайки анонимен източник от представена на срещата делегация. Според информацията никой не се е изказал провит удължаването на санкциите заради липсата на напредък по сключениете Мински споразумения и ескалацията на напрежение по границата с Украйна през изминалите месеци. 

Икономическите санкции срещу Русия се подновяват на всеки 6 месеца в зависимост от изпълнението на Минските споразумения и покриват няколко сектора - финанси, енергетика, отбрана, стоки с двойна употреба. Русия отрича да има вина за неизпълнението на споразуменията, като твърди, че всъщност Украйна иска споразуменията да спрат да съществуват. 

По-рано днес държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз са обсъдили и са отхвърлили инициативата на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон за провеждане на среща на лидерите на блока с руския президент Владимир Путин, заяви днес самата Меркел, цитирана от международните агенции.

Агенция "Блумбърг", позовавайки се на дипломатически източници, отбеляза, че тази инициатива не влезе в заключителната декларация на срещата на Европейския съвет за Русия заради възраженията на редица страни членки от Източна Европа, заявили, че са готови да наложат вето на този документ. 

Меркел заяви също, че Европейската комисия ще продължи да проучва закона на Унгария за ЛГБТ, както и че лидерите на ЕС са се споразумели да предоставят близо 3 млрд. евро помощ по пакта за миграцията с Турция.

По въпроса с приетия в Унгария закон срещу ЛГБТ обаче е имало скандал на срещата, съобщава "Дойче веле".

Лидерите на няколко държави са се нахвърлили с остри критики към премиера на Унгария Виктор Орбан. По време на двучасовите, на моменти емоционални дебати, посветени на Орбан, премиерът на Нидерландия Марк Рюте дори е поставил въпроса за членството на Унгария в ЕС.

„Този път нещата отидоха твърде далеч”, е заявил Рюте, твърдят дипломатически източници в ЕС. Той призовал Орбан да последва примера на Великобритания и да инициира процедура за напускане на Евросъюза в съответствие с чл. 50 от Договора за ЕС, в случай, че Унгария не възнамерява да спазва европейските ценности.

Особено остра е била и реакцията на премиера на Люксембург Ксавие Бетел, който живее с партньора си от 2015 г.

„Ти прекрачи червената линия”, обърнал се той към Орбан, според информация на очевидци, и заявил, че „това не е тази Европа, в която бих искал да живея”.

В тази връзка председателят на Европейския съвет Шарл Мишел припомнил, че „ценности като свобода, толерантност и човешко достойнство, са основополагащи в Европейския съюз”.  По-рано Меркел определи приетия от Унгария закон като „неправилен”, защото, освен всичко останало, ограничава „свободата на образование”. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пък нарече закона „срам”.

Самият Виктор Орбан на срещата в ЕС е отказал да оттегли закона. Той заявил, че документът не е насочен срещу хомосексуалистите, а само дава на родителите „изключителното право за половото възпитание на своите деца”.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Владимир Путин, ЕС, среща