Медия без
политическа реклама

Лондон и Брюксел се разминаха за бъдеща търговска сделка

03 Февр. 2020
Борис Джонсън
ЕПА/БГНЕС
Борис Джонсън

Позициите на Брюксел и Лондон по отношение на бъдещата търговска сделка между ЕС и Великобритания се разминаха, предадоха информационните агенции. Главният преговарящ от името на ЕС Мишел Барние обяви днес на пресконференция, че бъдещото търговско споразумение трябва да е обвързано с правилата на европейския пазар, за да има равнопоставени условия. Той подчерта, че ЕС е готов да предложи договор за свободна търговия между Великобритания и ЕС при две условия - осигуряване на честна и отворена конкуренция, както и постигането на взаимноизгодни на договорености, свързани с риболова. „Сделката за риболова, която искаме да постигнем в интерес и на британските, и на европейските рибари, т.е. взаимният достъп до нашите териториални води и пазари, е неразделна част  от търговското споразумение“, каза главният преговарящ за ЕС. Брюксел иска амбициозна сделка с Лондон, но Барние повтори, че постигането на такава зависи от действията на Великобритания.

Британският премиер Борис Джонсън обаче е на мнение, че сделката не трябва задължително да означава приемане на правилата на ЕС. "Не е необходимо споразумение за свободна търговия, което да включва възприемането на правилата на ЕС относно политиките на конкуренция, на субсидии, социална защита, околна среда или нещо подобно, освен ако ЕС не бъде задължен да приеме правилата на Обединеното кралство", заяви британският премиер в реч, която държа в лондонския район "Гринуич". Той подчерта, че Великобритания иска цялостно споразумение за свободна търговия, подобно на това в Канада. 

Брюксел настоява, че търговската сделка няма да се прилага за Гибралтар, тъй като ЕС продължава да подкрепят Испания по този въпрос. Лондон пък е категоричен, че ще води преговори от името на цялото семейство на Обединеното кралство, "което включва и Гибралтар". По отношение на механизма за решаване на спорове, ЕК настоява за всяко решение базираният в Люксембург Съд на ЕС да има юрисдикция за разрешаване на конфликти в сферата на търговията. Борис Джонсън пък заяви, че иска това да става "без юрисдикция на Съда на ЕС".

Позициите на Барние и Джонсън показват, че двете страни са на коренно противоположни позиции, преди официално да започнат преговорите, след излизането на Великобритания от ЕС. Ако не се съгласят да направят отстъпки, то ще бъде много трудно в следващите месеци да се постигне договорка за търговска сделка между ЕС и Великобритания. Преходният период изтича на 31 декември т.г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата