Медия без
политическа реклама

Макрон назначи най-младия премиер в историята на Франция

34-годишният Габриел Атал е спряган и като кандидат за президент през 2027 г.

09 Яну. 2024Обновена
34-годишният Габриел Атал бе министър на образованието. Той има най-висок рейтинг в правителството
34-годишният Габриел Атал бе министър на образованието. Той има най-висок рейтинг в правителството

Еманюел Макрон назначи 34-годишния Габриел Атал за премиер. Досега Атал беше министър на образованието. Той е най-младият премиер в историята на Франция. 

Макрон се опитва да даде нов импулс на втория си президентски мандат и вчерашната оставка на премиера Елизабет Борн се вписва в тези усилия, обобщават световните агенции, предаде БТА.

Габриел Атал е много по-популярен от Борн. За поста се споменаваше и името на министъра на въоръжените сили, 37-годишния Себастиан Льокорню. 

Шейсет и две годишната Борн беше втората жена премиер на Франция. Нейният очакван приемник Атал е описван като "добър ученик на макронизма и като "най-доброто въплъщение на макронисткото ДНК". Атал влезе в правителството на Макрон през 2017 г. и преживя зрелищен възход. В наскорошно допитване до общественото мнение Атал, който не крие хомосексуалната си ориентация, беше обрисуван като най-популярната личност в управлението и в мнозинството. Над една трета от анкетираните поискаха тогава той да бъде назначен за премиер.

Три години преди края на мандата си Макрон се намира в една деликатна ситуация след пробива на крайната десница в страната и липсата на абсолютно мнозинство в Националното събрание (долната камара на парламента), отбелязва Франс прес.

За 18 месеца начело на правителството Борн успя да прокара трудни закони, по-специално особено непопулярния закон за пенсионната реформа, породил протести и сблъсъци миналата пролет, и спорния закон за имиграцията. Тя успя да оцелее при около 30 вота на недоверие в парламента.

Що се касае до Габриел Атал, той се чувства много добре пред медиите и в даден момент отговаряше за бюджетните въпроси, като тогава той беше един от малкото министри, изпратени на първа линия, за да защитават непопулярната пенсионна реформа. Начело на министерството на националното образование от миналия юли младият министър успя да се хареса на по-възрастните поколения, които са в центъра на електората на Макрон с позициите си в подкрепа на въвеждане на училищна униформа и забраната на абая в училищата.

След два мандата през 2027 г. Макрон няма да може по конституция да се яви на изборите и предизвикателството за партията на президента ще бъде на намери онази личност, която да издигне срещу евентуалната кандидатка за президент на крайната десница Марин Льо Пен, допълва Франс прес.

По-борбеният стил на Атал вероятно ще контрастира с този на предшественичката му Елизабет Борн. Заемайки високия пост на толкова млада възраст, Атал предизвика неизбежни сравнения със самия Макрон, който стана най-младият президент на Франция на 39-годишна възраст, коментира АФП, съобщи БГНЕС. 

Той с лекота подобри предишния рекорд на Лоран Фабиюс, който през 1984 г. е назначен за премиер от Франсоа Митеран на 37-годишна възраст.

Френските медии дори спекулират, че Атал може да наследи Макрон в Елисейския дворец през 2027 г., когато френският президент приключи втория си мандат.

"Габриел Атал - новият Макрон?", заяви френският вестник Le Point през септември.

Известен със своята увереност и добър външен вид, Атал се доказа като един от най-амбициозните министри в правителството на Макрон. Но въпреки относителната си неопитност, той си спечели репутацията на твърда и решителна фигура.

"Младостта, общественото мнение и реалната или потенциалната способност да води кампанията за европейските избори са надделели избора“, заяви източник, близък до президентството. "Той е популярен, млад и е създаден от нулата от Макрон", добави министър, пожелал анонимност.

Откакто влиза в политиката в началото на 20-те си години, Атал бързо се издига в йерархията.

През 2017 г. е избран за депутат в долната камара на френския парламент - Националното събрание, а по-късно заема длъжностите говорител на правителството и министър на бюджета.

През юли той стана министър на образованието, получавайки един от най-значимите и политически чувствителни постове в правителството. Той превърна борбата с тормоза в свой приоритет след поредицата от самоубийства на ученици през последните години.

За да се бори с проблема, той се обедини с френската първа дама Брижит Макрон, бивша учителка, която проявява силен личен интерес към проблема. Но най-значимият му ход бе направен по-малко от два месеца след като забрани на учениците да носят абая - свободна дреха от раменете до краката, носена от мюсюлманките.

"Вече няма да е възможно да се носи абая в училище", каза той. "Секуларизмът означава свободата да се еманципираш чрез училището."

Решението на Атал предизвика дебат относно светските правила във Франция и дали те се използват за дискриминация на мюсюлманското малцинство в страната. Мнозина възприеха този ход и като опит да се успокоят консерваторите и да се повиши общественият престиж на Атал.

Като министър на бюджета той също така използва медийните си умения, за да защити изключително спорната пенсионна реформа на Макрон.

Син на филмов продуцент, Атал израства в Париж и учи в Ecole Alsacienne, частно училище в сърцето на столицата, преди да завърши също толкова елитарния университет Sciences Po.

Атал, чийто баща е евреин, споделя, че е преживял както антисемитизъм, така и хомофобия.

Първоначално той е бил привърженик на Социалистическата партия, но преминава към новото центристко движение на Макрон, когато е основано през 2016 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон