В Москва започнаха преговори между министрите на външните работи на Русия - Сергей Лавров, Армения - Зограб Мнацаканян, и Азербайджан - Джейхун Байрамов, за ситуацията в Нагорни Карабах.
Министрите седнаха на кръгла маса, като Лавров зае място между двамата си колеги от враждуващите държави. Членовете на делегациите също са в залата. Откритата част за медиите продължи буквално няколко секунди, след което срещата продължи в закрит формат.
До срещата се стигна, след като руският президент Владимир Путин покани в Москва външните министри на Армения и Азербайджан, във връзка с конфликта в Нагорни Карабах.
Путин призова за прекратяване на боевете в Нагорни Карабах. Той проведе по-рано разговори с президента на Азербайджан Илхам Алиев и с премиера на Армения Никол Пашинян. До момента потвърдените жертви на конфликта са между 300 и 400, сред които има и цивилни.
Азербайджанската армия обстрелва на два пъти вчера православна арменска катедрала в град Шуши, като нанесе огромни материални щети и рани няколко човека. Цел бе храмът „Сурб Аменапркич Казанчецоц“ (Исус Христос Спасител), който е главната забележителност на Шуши (град на 11 км южно от столицата на Нагорни Карабах - Степанакерт). Той е бил бомбардиран от безпилотен самолет на азербайджанската армия, който е пуснал поне 4 бомби.
При повторния обстрел са пострадали трима руски граждани - двама журналисти и техен придружител, съобщи прессекретарят на МВнР на Армения Анна Нагдалян.
"При обстрела на църквата Казанчецоц пострадаха Юрий Котьонок, Левон Арзанов и Грант Баладиян", заяви Нагдалян, като уточни, че Баладиян, който е съпровождал журналистите, също е гражданин на Русия. Тя заяви, че състоянието на единия от ранените е тежко.
Обстрелът на православния храм бе окачествен от Армения като престъпление към човечеството.
"Това чудовищно престъпление на Азербайджан същевременно е и предизвикателство за цялото цивилизовано човечество", се казва в изявление на сайта на арменското МВнР. Оттам напомнят, че "нанасяне на удари по религиозни обекти и паметнии на културното наследство е описано в международното право като престъпление, за което няма давност".
Министерството на отбраната на Азербайджан на свой ред заяви, че азербайсжанските въоръжени сили не взимат на прицел исторически, културни и религиозни съоръжения.
И обвини Армения, че нейната армия обстрелва села в Герабнойския, Тертерския и Агдамския райони в Карабах. "Подразделенията на армията взимат адекватни мерки срещу това", се казва в изявлението.
Вчера пък австрийският канцлер Себастиан Курц също покани Баку и Ереван на преговори във Виена за регулиране на конфликта в Карабах. Той заяви, че е обезпокоен от ескалацията на конфликта, който няма военно решение, и призова за прекратяването на боевете. Курц е поддръжник на започване на преговори под егидата на съпредседателите на Минската група на ОССЕ.
"Изразих надежда за мирно регулиране, в разговор с премиера на Армения Никол Пашинян днес, и потвърдих нашето предложение да се проведе още един кръг на преговори между двете страни. Австрия винаги е била място за диалог и ще продължим да насърчаваме деескалация и преки преговори", написа Курц в "Туитър".
I expressed my hope for a peaceful solution in a call with Armenian PM @NikoPashiyan today and reiterated our offer to host another round of talks between the two parties. Austria has always been a place for dialogue and we will continue to promote de-escalation and direct talks.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) 8 октомври 2020 г.
I expressed my hope for a peaceful solution in a call with Armenian PM @NikoPashiyan today and reiterated our offer to host another round of talks between the two parties. Austria has always been a place for dialogue and we will continue to promote de-escalation and direct talks.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) October 8, 2020