Медия без
политическа реклама

Основателят на борсата за криптовалута FTX е арестуван на Бахамите

Сам Банкман-Фрийд е задържан по искане на САЩ, а дълговете към кредитори се оценяват на над 3 млрд.долара

13 Дек. 2022
Уикипедия

Сам Банкман-Фрийд, основател на рухналата борса за криптовалута FTX, е бил арестуван на Бахамските острови, предава  Би Би Си, като се позовава на главния прокурор на страната. Той трябва да се яви във вторник пред съд в столицата на карибската държава Насау.
Полицията съобщи, че 30-годишният Банкман-Фрийд е арестуван за "финансови престъпления" срещу законите в САЩ и Бахамските острови.
Миналия месец FTX обяви фалит в САЩ, оставяйки много потребители неспособни да изтеглят средствата си.

"По-рано тази вечер бахамските власти арестуваха Самуел Банкман-Фрийд по искане на правителството на САЩ, въз основа на обвинителен акт, внесен от SDNY. Очакваме обвинителния акт сутринта", написаха в Twitter от кабинета на американския прокурор в Манхатън.

Регулаторите на Wall Street също съобщиха, че ще предприемат действия срещу арестувания.

Финансова дупка с изчезнали най-малко 1 милиард долара от клиентски сметки, се отвори след банкрута на криптоборсата FTX, която обяви банкрут в петък, предаде Reuters.

Според съдебна декларация от миналия месец,  FTX дължи на своите 50 най-големи кредитори почти $3,1 милиарда (£2,5 милиарда).

Все още не е ясно колко от вложилите средства в платформата ще могат да си ги възстановят в края на процедурата по несъстоятелност, но експертите смятат, че това няма да се случи за много от потърпевшите.

Банкман-Фрийд беше смятан за младата версия на легендарния американски инвеститор Уорън Бъфет и неотдавна, в края на октомври, нетните му притежания бяха оценени на 15 милиарда долара.

Той стана известен във Вашингтон като политически донор, за който се предполагаше, че подкрепя превенцията от пандемията и подобреното крипторегулиране.

Основаната през 2019 г. крипто борса се превърна във втората най-голяма в света, търгувайки около 10 милиарда долара в криптовалута на ден. На 11 ноември обаче подаде молба за защита от фалит, след като потребителите ѝ изтеглиха 6 милиарда долара от платформата в рамките на три дни, а конкурентите се отказаха да извършат спасителна сделка. Именно тогава Банкман-Фрийд подаде оставка като главен изпълнителен директор на фирмата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата