Кметът на Отава Джим Уотсън обяви извънредно положение в канадската столица. Протестиращите подължават да контролират ситуацията и са по-многобройни от полицаите, призна кметът, цитиран от БНР.
Бившият посланик на САЩ в Канада Брус Хейман призова САЩ да спрат да се месят във вътрешните работи на съседката си. ''Отношенията между Канада и САЩ бяха основно за решаване на технически проблеми. Днес Канада за съжаление се сблъсква с радикални американски политици, които се намесват във вътрешните проблеми на съседката си. Тръмп и неговите последователи са заплаха не само за САЩ, но и за всички демократични страни'', написа в Туитър Хейман.
Хейман подчерта, че ''при никакви обстоятелства никоя партия в САЩ не трябва да финансира разрушителни дейности в Канада''. Той визира парите, които някои републиканци започнаха да събират чрез платформата за набиране на средства GoFundMe в помощ на протестиращите. Главният прокурор на Тексас Кен Паксън написа в Туитър, че ''патриотичните тексасци'' са дарили пари за ''достойната кауза на канадските шофьори на камиони''. А сенаторът от Тексас Тед Крус каза по Fox News, че правителството на Канада няма право да принуждава канадците да се съобразяват ''с техните произволни мерки''.
Canada US relations used to be mainly about solving technical issues. Today Canada is unfortunately experiencing radical US politicians involving themselves in Canadian domestic issues. Trump and his followers are a threat not just to the US but to all democracies.
— Bruce A. Heyman (@BruceAHeyman) 6 февруари 2022 г.
GoFundMe заяви, че ще възстанови или пренасочи към благотворителни организации милионите, събрани в подкрепа на ''Конвоя на свободата'', но по-късно промени решението си, като каза, че ще възстанови дарените суми.
Вече повече от седмица центърът на Отава е парализиран от протеста на шофьорите на камиони, наречен "Конвой на свободата", срещу задължителната ваксинация, което прерасна в движение против ковид ограниченията.
Според световните агенции демонстранти развяват нацистки флагове или знамена на Конфедерацията. Някои казват, че искат разпускане на канадското правителство.
Срещу четирима души са повдигнати обвинения за прояви на омраза и заплаха срещу публични фигури. Добре организираната блокада разчита на финансиране от Съединените щати, твърди канадската полиция.
В Канада протестите на шофьори на камиони преминаха от столицата Отава в Торонто, Квебек Сити и Уинипег, твърди в същото време БНТ. Протестите постепенно преминаха в движение срещу строгите ограничителни мерки в пандемията и управлението на премиера Джъстин Трюдо.
Към шофьорите на камиони се присъединяват мнозина извън бранша. В Торонто има засилено полицейско присъствие поради опасения от безредици. В центъра на града демонстрираха стотици здравни работници.