Медия без
политическа реклама

Пандемията беляза дебата между кандидатите за вицепрезидент на САЩ

"Ако Доналд Тръмп ни каже да използваме дадена ваксина - аз няма да я приема", каза кандидатът на демократите Камала Харис

08 Окт. 2020
Майк Пенс и Камала Харис в края на дебата.
БГНЕС/ЕПА
Майк Пенс и Камала Харис в края на дебата.

Кандидатите за вицепрезидент на Съединените щати -  Майк Пенс и Камала Харис -  се изправиха един срещу друг в дебат преди изборите за държавен глава на 3 ноември. Дебатите се проведоха в зала на Университета на Юта в Солт лейк сити, като двамата опоненти бяха разделени от пластмасови прегради и стояха на разстояние един от друг, разказва БНР.

Основната тема на дебата между Пенс и Харис, воден от Сюзън Пейдж от "Ю Ес Ей Тудей", беше коронавирусната пандемия, отбелязват международните информационни агенции.

Действащият вицепрезидент Майк Пенс защити политиката на правителството на Доналд Тръмп за борба със заразата, а опонентката му от Демократическата партия Камала Харис я нарече "най-големият подобен провал в американската история" и обвини властите, че са омаловажили сериозността на проблема.

Пенс отвърна, че за Тръмп здравето на хората е на първо място. Той даде пример как още в началото на годината президентът е наложил забрана за влизане в страната на хората, които идват от Китай.

Според Камала Харис Тръмп и Пенс нямат план за справяне с коронавируса. Тя добави, че администрацията "не желае да каже истината на американския народ", позовавайки се на признанието на Тръмп, че омаловажава сериозността на пандемията. Харис също така заяви, че не би желала да си постави коронавирусна ваксина, която е одобрена от сегашното управление на САЩ.

Камала Харис заяви в дебата, че няма да се възползва от ваксина срещу коронавирус, ако тя е препоръчана от действащия президент Доналд Тръмп. "Ако Доналд Тръмп ни каже да използваме дадена ваксина - аз няма да я приема", отбеляза Харис, добавяйки, че ако все пак подобна ваксина бъде препоръчана от медицинските специалисти, тя ще бъде първата, която ще се ваксинира.

От своя страна вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс посочи, че коронавирусният план, очертана от тандема Джо Байдън - Камалра Харис, "изглежда плагиатски". "Когато погледнете плана на Байдън, той очертава голяма част от това, което президентът Тръмп, аз и нашата оперативна група за справяне с пандемията правехме на всяка крачка", каза Пенс. "Това прилича малко на плагиатство", добави той.

Пенс приветства решението на Тръмп да спре всички пътувания от Китай, втората по големина икономика в света, в началото на епидемията, което, твърди той, е предоставило безценно време на САЩ да се мобилизира за борба с пандемията.

Кандидатът за вицепрезидент на Демократическата партия разкритикува американския президент Доналд Тръмп и по отношение на личните данъци. Тя заяви, че кандидатът за президент на Демократическата партия Джо Байдън е "невероятно прозрачен" в сравнение.

Харис цитира доклад, в който се посочва, че Тръмп има задължения от 400 000 долара, отбелязвайки, че "би било наистина добре да се знае на кого президентът дължи пари", както и че американският народ има право да знае "какво влияе върху решенията на президента".

Харис каза още, че администрацията на Тръмп "не вярва в науката" и отрича съществуването на проблема с климатичните промени. Тя добави, че демократичният кандидат Джо Байдън, ако бъде избран за президент, ще включи САЩ отново в Парижкото споразумение за климата. Тя определи изменението на климата като "екзистенциална заплаха". Тя добави, че управлението на Джо Байдън ще се стреми към въглероден неутралитет до 2015 г. и към нулеви емисии до 2050 г.

Харис обвини Тръмп и за провали във външната политика. Тя заяви, че след като Тръмп оттегли САЩ от ядрената сделка с Иран, "сега ние сме в по-малка безопасност, тъй като те (иранците) създават това, което може да се окаже значителен ядрен арсенал". По думите ѝ президентът "прегръща диктатори по целия свят" и отчуждава дългогодишни съюзници.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?