Медия без
политическа реклама

Планът на Любчо Георгиевски разпали черна кампания в РС Македония

Политици и медии сипят огън и жупел срещу идеята на бившия премиер за помиряване на София и Скопие

28 Февр. 2021
Снимка: Архив
Любчо Георгиевски

Само ден след като бившия македонски премиер Любчо Георгиевски излезе с план за изход от задънената улица на двустранните отношения, в Република Северна Македония тръгна яростна кампания срещу него. Георгиевски предложи проста формула - Скопие признава историческите факти, а София - днешните реалности. Повечето медии в западната ни съседка не публикуваха и ред  за плана, но за сметка на това заваляха коментари, анализи и реакции на “възмутени” политици, журналисти и анализатори, пише Dnes.bg

Кметът на град Куманово Максим Димитриевски, който е от управляващата партия, поиска прокуратурата да се самосезира, а Георгиевски да бъде лишен от македонско гражданство. Депутатът от партията на премиера Зоран Заев Мария Георгиевска обяви в специално изявление, че управляващите “нямат абсолютно нищо общо с личните позиции на Георгиевски”.

“Нямаме обща история с българите. Ние съществуваме от векове, а на македонския език, както и на другите, са минали илядници години, за да се утвърди. Позициите на Любчо Георгиевски са пробългарски и антинационални”, отсече коалиционният партньор на Заев Павле Траянов от Демократическия съюз.

Опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ обвини Георгиевски, че “обезличавал идентичността на Македония”. Говорителят на партията заяви, че “тезите му са опасни и нанасят щета на националните интереси”.

В атаката се включиха и “дипломати”, които  в миналото обслужваха и подкрепяха "антиквизацията" на Никола Груевски. Всички медии - както проправителствени, така и опозиционни, отделят внимание на “гневните реакции”, но никъде не се среща поне едно неутрално мнение. 

В предпложенията на Любчо Георгиевски никъде не се оспорва съвременната македонска идентичност, просто има призив страната да приеме историческата истина. Всички тези негативни реакции напомнят за периода след 1945 г., когато всеки инакомислещ в Македония се обявяваше за “предател, шпионин, терорист, сътрудник на окупатора или част от петата колона”, обобщава Dnes.bg.

Още по темата