Франция, Естония, Латвия и Литва изразиха възмущението си от изявление на китайския посланик в Париж, с което той постави под въпрос суверенитета на бивши съветски република като Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Запитан за позицията си по въпроса дали Крим е част от Украйна или не, китайският посланик Лу Шае заяви в интервю за френска телевизия, излъчено в петък, че исторически Крим е бил част от Русия и че е бил прехвърлен в Украйна от бившия съветски лидер Никита Хрушчов.
"Бившите съветски републики нямат действителен статут в международното право, защото няма международни споразумения, които да уреждат суверенния им статут", изтъкна Шае.
Франция изрази днес "пълната си солидарност" с всички страни, за които може да се отнасят думите на посланика, и изтъкна, че те са постигнали независимост "след десетилетия на потисничество".
"Що се отнася до Украйна, тя бе призната от международната общност, включително от Китай, в границите си от 1991 г., в които влиза и Крим", заяви говорител на френското външно министерство.
Говорителят каза още, че Китай ще трябва да изясни дали изявленията на посланика отразяват позицията на китайската държава или не.
Трите балтийски страни, които също са бивши съветски републики, реагираха по сходен начин.
ПЕКИН Е НА ДРУГО МНЕНИЕ
Пекин се дистанцира днес от думите на своя посланик в Париж. "Китай уважава суверенния статут на републиките", появили се след разпадането на Съветския съюз, заяви говорителката на китайското външно министерство Мао Нин.
Говорителката увери, че Пекин е бил "обективен и безпристрастен" по въпросите на суверенитета, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Тя направи това изявление в отговор на въпрос дали китайското ръководство смята Украйна за суверенна държава.
Позицията на китайското ръководство не се е променила, добави говорителката и увери, че нейните изявления отразяват официалната позиция на правителството в Пекин.