- В САЩ ЗА ПЪРВИ ПЪТ ИМАШЕ ПРОТЕСТИ СРЕЩУ ОГРАНИЧЕНИЯТА във връзка с коронавируса. Засега протестиращите са малко на брой. Около 400 човека се събраха в град Конкорд, Ню Хемпшир, за да отправят послание, че прекалено рестриктивните мерки не са необходими в щат с относително малко случаи на Covid-19. Според хората наложената изолация у дома трябва да бъде прекратена преди определения от властите краен срок 4 май. Те носеха плакати с написи: „Числата лъжат“ и „Отворете Ню Хемпшир“. В столицата на щата Тексас - Остин, протестиращите бяха над 250 души, като почти никой не спазваше социална дистанция. Недоволните в Анаполис, Мериленд, останаха в колите си по време на протеста, но размахваха плакати с надписи „Бедността също убива“.
Само за последното денонощие в САЩ са починали 1891 души от коронавирус и така общият брой на умрелите стигна 38 664 (данни на университета "Джонс Хопкинс"). САЩ са регистрирали общо 732 197 потвърдени случая на COVID-19 от началото на световната здравна криза.
Американското правителство е похарчило над $110 млн. за закупуване на маски за медицински специалисти от непроверени доставчици и на завишени цени, съобщава пък "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на федерални договори. Според изданието, поръчани са над 20 млн. маски №95, които трябва да бъдат доставени изцяло до края на май. В 80% от случаите, правителството не е имало договор или сътрудничество преди това с доставчиците. Някои компании вече са пропуснали сроковете за доставка или дори са отказали да изпълняват поръчки. А средната цена на маските била $6 на брой, което е 6 пъти повече от текущата пазарна цена. "Уолстрийт джърнъл" пише също така, че същевременно САЩ са поръчали $600 млн. маски №95 на цена под $1 от надеждни доставчици, които не са имали проблеми с доставката.
- СЪРБИЯ ПЛАНИРА ДА ОТВОРИ ресторанти и кафенета най-рано на 4 май. Това съобщи сръбският президент Александър Вучич в интерво за TV Pink, предаде "Фокус". Сръбският президент Александър Вучич обяви, че от вторник ще бъдат отворени всички занаятчийски магазини: вулканизатори, автоработилници, перални, обущари, шивачи, магазини за автомобили, велосипеди, технически стоки и строителни материали.
Той очаква другите магазини до 300 квадратни метра да бъдат отворени на 27 април, с изключение на тези в търговските центрове, ако ситуацията с коронавируса е стабилна. Според Вучич козметичните салони, салоните за красота, спортни зали и фитнес центрове ще бъдат отворени от 4 май.
Сръбският президент заяви, че отварянето на хотели, спа, търговски центрове, междуградски трафик, както и контролираното отваряне на летища, кафенета и ресторанти е предвидено между 4 и 11 май.
- АВСТРАЛИЯ ПОИСКА РАЗСЛЕДВАНЕ ЗА ВЪЗНИКВАНЕТО НА ПАНДЕМИЯТА и стана поредната държава, поставила под въпрос прозрачността на действията на китайските власти във връзка с COVID-19. Министърката на външните работи Марис Пейн заяви, че притеснението ѝ за прозрачността на Китай е достигнало „много висока точка“.
"Проблемите около коронавируса са въпроси за независимо разследване и мисля, че е важно да направим това - заяви тя пред BBC. - Всъщност, Австралия абсолютно ще настоява за това. Моето доверие в Китай е подкопано в дългосрочна перспектива. Тревогата ми е около прозрачността и осигуряването на възможност да се работи открито.“
Държавата-континент успя да постави заразата под контрол, преди да натовари здравната си система, като за днес отчете едва 53 нови случая. С това общият брой на доказано заразени в Австралия стана 6586, отчетени са 71 смъртни случая. По-важното е, че процентът на нарастване на новите случаи е под 1% в седем последователни дни.
Съседна Нова Зеландия, която пък предприе една от най-суровите блокади в света, се справя още по-успешно. Там за последното денонощие са регистрирани едва 4 нови случая на заразени хора, като общият брой е 1098 инфекции. Починалите са само 11.
"Знам, че не беше лесно, но сработи", каза премиерът Джасинда Ардерн на брифинг и допълни, че правителството ѝ ще се срещне в понеделник, за да реши дали да облекчи ограниченията на социалното дистанциране.
- РУСИЯ РАБОТИ ИЗПРЕВАРВАЩО В БИТКАТА С КОРОНАВИРУСА, обяви във Великденското си обръщение президентът Владимир Путин. Според него страната внимателно анализира опита на други държави и специалистите работят ритмично, организирано и отговорно.
"Ситуацията е под пълен контрол. Цялото ни общество се обединява пред общата заплаха. Русия ще премине достойно през изпратените изпитания. За това има ресурси и резерви и ние ги използваме благоразумно, точно, въз основа на ситуацията и преди всички в помощ на хората и семействата им, които се оказаха в тежко положение", добави Путин.
По последни данни в Русия има общо 36 793 заразени с COVID-19, починалите са 313, а излекуваните - 3057.
- АФРИКА Е СЛЕДВАЩИЯТ ЕПИЦЕНТЪР на коронавируса, обяви СЗО, след като стана ясно, че броят на регистрираните случаи на Черния континент е нараснал с 51% през последната седмица.
Тревогите на генералния директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус са свързани с мокрите пазари, където живи животни често се продават за храна. Гебрейесус каза, че пазарите са "важен източник на храна и поминък за милиони", но препоръча те да бъдат отворени "само при условие, че отговарят на строгите стандарти за безопасност и хигиена на храните".
- ИЗРАЕЛ ЩЕ ЗАПОЧНЕ ДА ОБЛЕКЧАВА ОГРАНИЧЕНИЯТА, обяви служебният премиер Бенямин Нетаняху. Това е заради сравнително доброто представяне на Израел в борбата с коронавируса в сравнение с други развити страни. "Ние имаме едно от най-ниските равнища на смъртност", посочи Нетаняху.
Вместо досегашните 15%, максималният брой служители, на които ще бъде разрешено да бъдат на определени работни места, ще бъде увеличен на 30%, при спазване на установените строги правила за хигиена. Хората все още обаче са насърчавани да работят от къщи колкото може по-дълго. Облекченията ще засегнат главно предприятията в IT и електронната промишленост. Спортни дейности на открито вече могат да бъдат упражнявани от до двама души, но само на разстояние до 500 метра от дома. До 10 души могат да се молят заедно на открито, но трябва да спазват дистанция от поне 2 метра. Маските остават задължителни.
- ИСПАНИЯ ОТЧЕТЕ 410 починали за ден в следствие на COVID-19. Броят им е най-ниският от 22 март насам. Това показват данни на Министерството на здравеопазването на кралството, предаде БГНЕС. В страната на 1 април бе записан антирекорд на смъртността - тогава 950 пациенти станаха жертва на епидемията за ден. Общо в Испания са открити 195 944 случая на коронавирус, като по този показател тя заема второто място в света. Общият брой на смъртните случаи от началото на разпространението на инфекцията в страната достигна 20 453.
Кралството обмисля след 4 седмици да позволи на децата да излязат от домовете си, където стоят изолирани от 14 март. Министър председателят Педро Санчес заяви, че планира да отмени това ограничение на 27 април.
- В БРАЗИЛИЯ НОВИТЕ СЛУЧАИ СЕ УВЕЛИЧИХА С 2817 и вече са 36 599. Починалите са с 206 повече - 2347. Стотици протестираха в Рио де Жанейро, Сао Пауло и столицата Бразилия с искане на оставки на местните губернатори, заради наложените ограничителни мерки, които принудиха повечето предприятия да затворят за седмици. Те преминаха по улиците с автомобили, камиони и мотоциклети и натискаха клаксоните в знак на протест.
Президентът Жаир Болсонаро също е критичен към мерките и в петък уволни министъра на здравеопазването заради противоречията им по въпроса. Болсонаро потвърди намерението си да започне отваряне на икономиката.
- АЛБАНИЯ ЩЕ ОТВОРИ УТРЕ ОКОЛО 600 ИКОНОМИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ - от сервизи до минни предприятия, в опит да върне живота в икономиката. Правителството на премиера Еди Рама обяви, че малкият брой на починалите и на заразените, съответно 26 и 548 от 9 март насам, оправдава плавното рестартиране на икономиката през следващите три седмици. Според властите държавата ще изгуби приходи от 540 милиона евро до юни. Около 50 000 работници са изгубили работата си през последния месец.
- ДИРЕКТОРЪТ НА СЕКРЕТНАТА ЛАБОРАТОРИЯ В УХАН отхвърли твърденията, че градът може да е бил източник на огнището.
Китай е подложен на все по-голям натиск за прозрачността при справяне с пандемията, като САЩ проучват дали вирусът всъщност произхожда от институт по вирусология с лаборатория за биологична безопасност с висока степен на секретност. А президентът Доналд Тръмп снощи отново заяви, че Китай трябва да понесе отговорност, ако обвиненията се окажат истина.
Китайски учени отдавна заявиха, че вирусът вероятно се е предал от животно на човек на пазара, на който се продават диви животни. Но има теории, че вирусът тръгва от Института по вирусология на Ухан, по-специално от неговата лаборатория P4, оборудвана за справяне с опасни вируси.
Юан Джиминг, директор на лабораторията, заяви, че "няма начин този вирус да е дошъл от нас". Никой от служителите му не е бил заразен, заяви той пред англоезичния държавен телевизионен канал CGTN, добавяйки, че "целият институт провежда изследвания в различни области, свързани с коронавируса". На въпроса дали изследванията предполагат, че вирусът може да дойде от института, Юан отговори: "Знам, че е невъзможно."
"Като хора, които провеждат изследвания на вируси, ние ясно знаем какъв вид изследвания се извършват в института и как институтът управлява вирусите и пробите", каза той и обвини САЩ в умишлен опит да подведат хората.