Черноморският флот следи действията на влезлия в Черно море кораб на щаба на ВМС на САЩ Маунт Уитни (Mount Whitney), информира Националният център за управление на отбраната, цитиран от РИА Новости. „Силите и средствата на Черноморския флот започнаха да контролират действията на кораба на щаба на ВМС на САЩ Mount Whitney, който влезе в Черно море на 4 ноември 2021 г.“, се казва в съобщението.
Само часове по-рано САЩ обявиха, че флагмана на 6-ти флот на САЩ е започнал преход в северно направение в Черно море, за да извършва операции със съюзници и партньори от НАТО в региона.
Mount Whitney е команден кораб от клас Blue Ridge, който служи като плаващ щаб. Въоръжен с няколко 35 мм оръдия, картечници и корабна система за противовъздушна отбрана за малък обсег. Корабите на Шести флот по правило извършват операции в Средиземно море и прилежащите води на Атлантическия океан, но могат да се използват и за други операции в Европа и Африка.
Само преди дни влизането на американския флагман бе коментиран и от руския външен министър Сергей Лавров. „Като цяло демонстрацията на знамето на ВМС на Съединените щати в Черно море, разбира се, не е изолиран случай. Имаше няколко пъти, когато САЩ изрично заявяваха необходимостта военните им кораби да навлизат в тази акватория, за да сдържат Русия и да предотвратят създаването на рискове от Русия в Черно море за американските съюзници. Това, разбира се, не добавя стабилност“, каза ръководителят на руското външно министерство.
Веднага след това той заговори и за базите. Според него американците активно се опитват да тласнат крайбрежните черноморски страни, които са членки на НАТО, да провеждат такава доста конфронтационна линия, „говори се за създаване на нови военноморски бази по черноморското крайбрежие на Румъния или България“. „Не мисля, че това ще отговаря на интересите на добросъседството в Черноморския регион“, подчерта Лавров.
В същото време той отбеляза, че Русия е готова за всякакви заплахи и може надеждно да гарантира сигурността в Черно море. „Готови сме за всякакви заплахи. За нас няма проблеми да гарантираме надеждно сигурността на руската територия и сигурността в Черно море. Но ние винаги сме за насърчаване на проекти за сътрудничество, а не проекти, които се основават на конфронтация“, каза ръководителят на руското МВнР.