Посланикът на САЩ в Германия Ричард Гренел заяви в интервю за в. "Билд", че американските санкции срещу газопровода „Северен поток-2“ са приети в интерес на Европа.
15 европейски държави, Европейската комисия и Европейският парламент - всички те изразиха загриженост за проекта. Чухме от тях, че САЩ трябва да подкрепят усилията им. Следователно санкциите са много проевропейско решение", категоричен бе дипломатът. Той подчерта, че ограниченията са създадени умишлено „колкото е възможно по-индивидуално, целенасочено и прецизно“, така че да засягат само малка част от участниците в проекта за газопровода.
Според Гренел целта на САЩ още от времето на администрацията на Барак Обама е „да предотвратят една или друга страна да придобие твърде голямо влияние в Европа, благодарение на енергията“.
Сенатът на САЩ гласува във вторник бюджет за отбрана на стойност 738 милиарда долара, който включва средства за „противодействие на Русия“ в различни области, санкции срещу „Северен поток-2“ и военна помощ за Украйна. В петък документът беше подписан от американския президент Доналд Тръмп и влезе в сила. Базираната в Швейцария Allseas, компания за полагане на тръби за газопровода „Северен поток-2", обяви спирането на работата си от събота, 21 декември.
По-рано през седмицата "Билд" описа реакцията на германския канцлер Ангела Меркел спрямо санкциите от Вашингтон като “ясно обявяване на война”. Меркел заяви, че Берлин е против екстериториалните санкции от страна на САЩ и възнамерява “решително да обсъди” въпроса.
Междувременно руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че газопроводите „Северен поток-2" и „Турски поток" ще заработят въпреки американските санкции. „Русия възнамерява да отговори на новите мерки”, цитира думите му агенция "Интерфакс".
Лавров каза, че Русия е готова да включи тежката ракета „Сармат" и хиперзвуковата ракета „Авангард" в нов договор за намаляване на стратегическите оръжия СТАРТ, ако той бъде продължен. „Москва е готова и да демонстрира ракетата „Сармат" на САЩ”, съобщи руският външен министър в ефира на държавната телевизия.
Външният министър съобщи още, че Тръмп е изпратил кратко писмо до руския си колега Путин по въпроса за Договора за ликвидирането на ракетите със среден и по-малък обсег. „Американският президент Доналд Тръмп изпрати кратко писмо, в което казва, че те са готови да продължат търсенето на начини за преодоляване на проблемите в нашите отношения."
През август САЩ официално напуснаха споразумението с аргумента, че Русия го нарушава и вече е разположила тип забранена ракета - обвинение, което Кремъл отрече.