Американското правителство заяви, че в региона на Бостън е бил арестуван китайски агент, който се е занимавал с шпионаж като е събирал и предавал информация за дисиденти, предаде Франс прес, циирана от БТА.
66-годишния Литан Лян е с повдигнато обвинение, че е действал като необявен агент на Китайската народна република, се казва в изявление на американското министерство на правосъдието.
Литан Лян е заподозрян в това, че от 2018 до 2022 г. е предавал на китайските власти информация за членове на китайската общност в Бостън, които подкрепят демокрацията в Тайван.
Обвинен е в това, че е съобщил на Пекин името на човек, за когото се предполага, че е скъсал китайското знаме, видеозапис от демонстрация в подкрепа на Хонконг и снимки на китайски дисиденти.
"Няма да толерираме опитите на Китай да влияе на обществения дискурс и да застрашава гражданската активност в САЩ", коментира Матю Олсен, служител на министерството на правосъдието, който се занимава с въпросите на националната сигурност.
Литан Лян може да бъде вкаран в затвора за срок до десет години, отбелязва Франс прес.
В същото време германските служби за сигурност смятат, че Китай все още извършва полицейски дейности на германска територия, въпреки че през февруари Пекин увери Берлин, че ги е преустановила, обявиха говорители на външното и вътрешното министерство, цитирани от Ройтерс и БТА.
"Службите за сигурност продължават да смятат, че има два така да се каже задгранични полицейски участъка в Германия", отбеляза на пресконференция говорител на министерството на вътрешните работи.
През ноември Берлин призова Пекин да затвори задграничните си полицейски участъци в Германия.
"Китайската страна се свърза с нас през февруари и заяви, че т.нар. обслужващи центрове, както ги нарича Китай, са били затворени", каза говорител на министерството на външните работи. Той допълни, че Берлин все още води преговори с Пекин, за да разреши въпроса.
Говорителят на вътрешното министерство обясни, че въпросните полицейски участъци са "офиси без фиксирано местоположение, а са мобилни обекти", от които се извършват "официални услуги" от името на Пекин.
Китайското посолство в Берлин за момента не е коментирало темата.
Германия преразглежда двустранните си отношения с Китай на фона на повишената предпазливост към Пекин като стратегически съперник, въпреки че е най-големият търговски партньор на Берлин.