В най-новата демонстрация на сила срещу Иран и йеменските бунтовници хути Съединените щати са разположили най-малко шест бомбардировача B-2 с ядрен потенциал в база в Индийския океан на разстояние от двете страни, показва анализ на сателитни снимки, направен от ABC News.
Струпването на самолети на остров Диего Гарсия, които съставляват поне една трета от флотилията от бомбардировачи „стелт“ на ВВС, изпълнява три задачи с един стратегически ход - увеличава военното присъствие на САЩ в региона, дава възможност за продължаване на ударите по цели в Йемен и изпраща послание до Иран, заявиха експерти.
Сателитни изображения показват най-малко шест бомбардировача B-2 на 1 април на пистата на Naval Support Facility Diego Garcia - британска военноморска база, наета от САЩ на отдалечен остров в Индийския океан.
На снимките, направени на 25 март, самолетите не се виждат, но към 29 март на пистата се виждат поне четири самолета.
„Преместването на самолетите в Диего Гарсия определено изпраща сигнал на Иран за степента на тяхната застрашеност и за сериозността на различните искания на администрацията на Тръмп“, казва Дарил Прес, директор на Инициативата за глобална сигурност на колежа „Дартмут“, цитиран от Би Ти Ви.
Във вторник Пентагонът обяви, че бързо разширява присъствието си в Близкия изток, като изпраща в региона USS Carl Vinson - самолетоносач, способен да изстрелва изтребители - в допълнение към ударната група на самолетоносача USS Harry S. Truman, тъй като Тръмп изостри реториката си по отношение на Иран.
В неделя американският президент заплаши с "бомбардировки, каквито не са виждали досега", ако Иран продължи да подкрепя бунтовниците хути в Йемен и откаже да прекрати ядрената си програма.