САЩ възнамеряват да наложат нови санкции срещу "Северен поток-2" и тези санкции може да засегнат европейските компании, дори ако Русия опита да дострои газопровода сама. Това пише германският вестник "Ханделсблат", като се позовава на американски дипломатически източници.
"Ако Русия се опита да завърши строителството на оставащите километри от тръбопровода, Палатата на представителите и Сенатът (Конгресът на САЩ) са готови да приемат нов закон за санкции", казва източникът.
Този път може да бъдат засегнати европейските инвеститори, които участват в проекта, или фирмите, които искат да купят газ от газопровода, пише "Ханделсблат". В дипломатическите кръгове не изключват новите санкции да бъдат въведени още в края на февруари или през март.
Вестникът напомня, че генералният директор на швейцарската компания Allseas (която поставяше тръбите) Едуард Хирем получи писмо от американския сенатор Тед Круз, в което Круз го е заплашил с "икономическо ликвидиране" на фирмата, ако Allseas "продължи работа (по тръбопровода) дори и един ден". Круз е заплашил, че фирмата "може да се сблъска със сериозни и потенциално опасни за съществуването ѝ юридически и икономически санкции".
По информация на "Ханделсблат", германските компании са притеснени от възможните нови мерки срещу проекта. "Известно ни е, че американците са решени да спрат "Северен поток 2", заявяват от концерна Uniper. И подчертават, че следят "много внимателно ситуацията".
Същевременно, правителството на Германия все още разчита на реализиране на проекта в разумни срокове, макар и да не смята да предостави техническа помощ за завършването на строителството му.
"Разчитаме на спиране на американските санкции, така че завършването на "Северен поток 2" да не се забавя повече", казва пред вестника германски дипломат. В министерството на външните работи на Германия смятат, че постигането на споразумение между Русия и Украйна за газа, ще повлияе на решението на Вашингтон и дават да се разбере, че новият газопровод не е опасност за транзита на синьо гориво през украинска територия.
"Северен поток 2" включва две линии с капацитет 55 млрд. куб.м газ годишно. Тези две тръби се полагат от бреговете на Русия, през Балтийско мори, до Германия. Европейските партньори на "Газпром" по проекта са германските Uniper и Wintershall, австрийската OMV, френската Engie и англо-нидерландската Shell.