Държавният департамент на САЩ поясни, че компаниите-изпълнители на „Северен поток 2“ могат да избегнат санкциите, ако спрат работа по него преди 20 януари 2020 г, предава БГНЕС.
В изявление на уебсайта на дипломатическото ведомство се казва, че страните, участващи в проекта, трябва „незабавно да демонстрират добросъвестни усилия за ограничаване на своите дейности“.
Те "трябва да завършат оттеглянето си в рамките на 30 дни" след приемането на закона за бюджета, се казва в съобщение за пресата.
Държавният департамент припомни, че държавният секретар ще подготви доклад за Конгреса на САЩ в рамките на 60 дни, в който ще анализира кой нарушава закона.
"Правителството на Съединените щати силно подкрепя диверсификацията на доставките на енергия, тъй като алтернативите спомагат за намаляване на ролята на геополитиката на енергийните пазари, понижават потребителските цени и повишават енергийната сигурност на страните получатели на енергия. Например, беше изчислено, че американският втечнен природен газ спести осем милиарда долара за европейските потребители, като позволи те да договарят по-ниски цени със съществуващите доставчици",- се казва в изявлението.
След като Вашингтон наложи санкции върху енергийните съоръжения, Москва обяви, че ще последва съответната реакция.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова отбеляза, че "никой не е отменил" принципа на симетричен отговор на подобни "недружелюбни атаки".
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Проектът „Северен поток-2“ предвижда доставки на газ от Русия през Балтийско море до Германия. Тръбата минава през териториите или изключителните икономически зони на Финландия, Швеция и Дания. Очаква се „Северен поток-2“ да бъде пуснат в експлоатация през 2020-а. Против него се обявиха Украйна, Полша, Латвия и Литва. Строителството на тръбата е критикувано и от САЩ. В подкрепа на газопровода са Германия и Австрия.