САЩ са в шок след покушението срещу бившия президент и настоящ сигурен кандидат за държавен глава на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп. Той оцеля след като бе прострелян в ухото от 20-годишния Томас Матю Крукс, който бе ликвидиран само секунди по-късно.
Тръмп бе евакуиран от тайните служби с окървавено ухо и лице след стрелба срещу него по време на предизборен митинг в американския щат Пенсилвания. Инцидентът стана в Бътлър, на около 50 км северно от Питсбърг. Стрелбата разтърси цяла Америка, политическата класа и накара световните лидери вкупом да осъдят насилието.
Още след първите изстрели в събота срещу неделя, кандидатът за президент беше незабавно повален на сцената от агенти на Сикрет сървис. Това стана секунди след като прозвучаха изстрели. Тръмп показваше таблица с броя на преминаващите границата, когато в тълпата започнаха да се чуват писъци. Видя се как той протяга дясната си ръка към врата си. Предаващи на живо медии показаха Тръмп с окървавено дясно ухо.
Стрелецът (на снимката) е бил убит от агенти на Сикрет Сървис, съобщи окръжният прокурор на окръг Бътлър Ричард А. Голдингър пред ABC News. При атентата, който ФБР класифицира като "опит за убийство на Тръмп" има един загинал човек, който е бил в публиката, а други двама са тежко ранени и са в критично състояние. Стрелецът е Томас Матю Крукс, на 20 г. от Пенсилвания. Той е жител на Бетел Парк, който се намира на около 40 мили южно от митинга в Бътлър. Действал е сам. Крукс се е криел на покрива на сграда на сто метра от сцената. Не са ясни мотивите на атентатора. Стреляно е с полуавтоматична пушка тип AR-15. В избирателните регистри на щат Пенсилвания, Крукс е записан като републиканец, въпреки че в разпространено видео той казва, че мрази Тръмп и мрази републиканците.
Thomas Matthew Crooks taking shots at President Trump pic.twitter.com/xkDAlj3fiO
— @CPatriotforever (@HighC1003) 14 юли 2024 г.
Томас Крукс е живял на около час път от мястото на стрелбата в Бътлър. Когато е бил на 17 години, той е направил дарение от 15 долара на ActBlue - инициативен политически комитет, който набира средства за политици от левицата и демократите, сочат данните от подадена през 2021 г. декларация във Федералната избирателна комисия. Дарението е било предназначено за Progressive Turnout Project - национална група, която мобилизира демократите да гласуват. На предстоящите избори на 5 ноември обаче, той за първи път е щял да бъде на достатъчна възраст, за да гласува на президентски избори и е заявил, че ще направи това за републиканците.
Бащата на предполагаемия стрелец, 53-годишният Матю Крукс, заяви в ефира на CNN, че се опитва да разбере какво се е случило и че ще изчака, докато говори с правоприлагащите органи, преди да говори публично за сина си. Според вестник "Питсбърг Трибюн-Ревю" Томас Крукс е завършил през 2022 г. гимназията в Бетъл Парк.
Служители на правоприлагащите органи заявиха вчера, че Крукс не е носил документ за самоличност на мястото на стрелбата и се е наложило да бъде идентифициран чрез други методи.
Междувременно ФБР поиска помощ от хората при разследването си. "Всеки, който има информация, която може да помогне с разследването, е помолен да се обади на нашата линия", обявиха от Бюрото. По-късно стана известно, че в колата на младежа, която била паркирана в близост до митинга, са открити експлозиви.
На този кадър се вижда траекторията на куршума преди да бъде ударен Тръмп
След като е ранен, бившият президент продължи да вдига стиснат юмрук докато бе свалян от агентите, които бяха оформили тесен кръг около него. Тръмп продължи да размахва юмрук докато бе вкарван в черен джип.
"Бях прострелян с куршум, който проби горната част на дясното ми ухо. Веднага разбрах, че нещо не е наред в това, че чух свистящ звук, изстрели и веднага усетих куршума да разкъсва кожата. Много кръв протече и тогава разбрах какво се случва", написа Тръмп в платформата Truth social. "Невероятно е, че подобен акт се случва в нашата страна", допълни той. Тръмп каза още в изявлението си: „Искам да изкажа съболезнованията си на семейството на убития участник в митинга“.
Атентатът става ден преди в Милуоки, щата Уисконсин, да започне Националната конвенция на Републиканската партия, на която Тръмп трябва да бъде официално номиниран за кандидат за президентските избори.
Изданието "Аксиос" пък твърди, че Тръмп е пострадал от счупени стъкла и не е бил засегнат от куршум.
Доналд Тръмп е в безопасност, обяви Сикрет сървис след инцидента. Сикрет сървис съобщи, че са приложени мерки за защита на кандидата за президент на САЩ на Републиканската партия. В съобщение в платформата „Екс“ Сикрет сървис информира, че води активно разследване.
В изявление от предизборния щаб на Тръмп бе съобщено, че той е добре. Стана ясно, че след атентата, Тръмп е закаран в болнично заведение, оказана му е медицинска помощ и е освободен.
Полицията започна да освобождава панаирното градче малко след като Тръмп напусна сцената. Местните полицаи заявиха, че това е местопрестъпление.
Президентът Джо Байдън прекъсна почивката си и се завърна в Белия дом. Байдън е говорил с Тръмп след стрелбата. Байдън посочи в изявление, че е "благодарен да чуе, че той е в безопасност и се справя добре“. „Моля се за него и семейството му и за всички, които са били на митинга, докато очакваме по-нататъшна информация", посочи президентът на САЩ. Байдън добави: "Джил и аз сме благодарни на Сикрет сървис за това, че го отведоха на безопасно място. Няма място за подобен вид насилие в Америка. Трябва да се обединим като нация, за да го осъдим".
President Biden just addressed the shooting at Trump’s rally “There is no place in America for this kind of violence. It's sick. It is one of the reasons we have to unite this country…. We cannot be like this. We cannot condone this.” Well said. pic.twitter.com/pQqaUcxh1f
— Harry Sisson (@harryjsisson) 14 юли 2024 г.
Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън написа в „Екс“, че се моли за Тръмп. Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро, който е демократ, определи политическото насилие като абсолютно неприемливо. Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заяви, че е ужасен от случилото се. Бившият вицепрезидент Майк Пенс обяви, че със съпругата му се молят за Тръмп.
Бившият президент Барак Обача написа в профила си в "Екс", че "няма място за политическо насилие в нашата демокрация". Осъждителни реакции на случилото се пристигат от цял свят.
Междувременно някои членове на Републиканската партия обвиниха президента Джо Байдън, че с реториката си е стимулирал подобен инцидент да се случи. Сенаторът от щата Охайо Джей Ди Ванс написа в социалната мрежа "Екс", че нападението не е изолиран инцидент. Основната позиция на кампанията на Байдън е, че Доналд Тръмп е авторитарен фашист, който трябва да бъде спрян на всяка цена, посочи Ванс. Тази реторика дирекно доведе до опита за убийство на Тръмп, допълва сенаторът.
Митингът в Пенсилвания бе последната среща на Тръмп преди конгреса на републиканците, на който той трябва да бъде официално номиниран за кандидат на Републиканската партия срещу отиващия си президент на Демократическата партия Джо Байдън на изборите през ноември. Издигането трябва да стане в понеделник на форум в Милуоки. От щаба на Тръмп заявиха, че случилото се няма да попречи на планираните мероприятия и той ще бъде в Милуоки.
ОЧЕВИДЦИ
В часовете след атентата започнаха да се появяват и свидетелства на очевидци. Човек на име Грег каза пред BBC, че е видял убиеца да се катери на върха на сграда извън терена на събитието. Той разказа какво му е минало през ум: „Мисля си, защо Тръмп все още говори, защо не са го извели от сцената? Следващото нещо, което разбирате, са пет изстрела. След това агентите се качиха на покрива, където бе стрелецът и се появиха изображения от социалните медии, показващи безжизнен човек".
Други присъстващи на митинга също са видели човека на покрива за три или четири минути, без да са предприети никакви действия от органите на реда. „Забелязахме човек да пълзи по покрива на сградата на 50 фута от нас. И така, ние стоим там и сочим към човека, който пълзи по покрива, той имаше пушка, ясно виждахме, че има пушка", гласят други свидетелства.
СВЕТОВНИТЕ ЛИДЕРИ ОСЪДИХА СТРЕЛБАТА
Световни лидери осъдиха стрелбата срещу бившия американски президент Доналд Тръмп на митинг в щата Пенсилвания, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел каза, че е шокиран и че осъжда атаката срещу Тръмп. "Още веднъж ставаме свидетели на недопустими действия на насилие срещу политици", написа Борел в социалната мрежа "Екс".
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че е "дълбоко шокирана" от стрелбата. "Политическото насилие няма място в една демокрация. Желая на Доналд Тръмп скорошно възстановяване", заяви Фон дер Лайен в "Екс".
Израелският премиер Бенямин Нетаняху също изрази солидарността си с Тръмп. "Молим се за неговата безопасност и за скорошното му възстановяване", написа израелският лидер в "Екс".
Украинският президент Володимир Зеленски написа в "Екс", че е ужасен от новината за стрелбата срещу Тръмп. "Подобно насилие няма оправдание и няма място никъде по света. Насилието никога не бива да побеждава. Облекчен съм да науча, че Доналд Тръмп е добре и му пожелава скорошно възстановяване. Изказвам съболезнования на близките на участника в митинга, станал жертва на атаката. Пожелавам сила на всички, които са ужасени от това събитие. Надявам се, че Америка ще излезе по-силна от това", заяви Зеленски.
Канадският премиер Джъстин Трюдо също изрази възмущението си от стрелбата срещу бившия американски президент. "Политическото насилие никога не е допустимо. Мислите ми са с бившия президент Тръмп, с хората на събитието и с всички американци", заяви Трюдо.
"Противопоставяме се на всяка форма на насилие, която отправя предизвикателство на демокрацията", заяви японският премиер Фумио Кишида.
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва нарече стрелбата срещу Тръмп недопустима и призова този акт да бъде осъден. "Атакат срещу бившия президент Доналд Тръмп трябва да бъде решително осъдена от всички защитници на демокрацията и диалога в политиката. Това, което виждаме днес, е недопустимо", изтъкна Лула.
"Силно осъждам случилото се. Насилието няма място в политиката и демокрациите", заяви индийският премиер Нарендра Моди, който нарече Тръмп приятел и му пожела скорошно възстановяване.
Китай и Русия също реагираха. Китайският президент Си Цзинпин изразява съжалението си във връзка със стрелбата срещу бившия американски президент Доналд Тръмп, заяви китайското Министерство на външните работи. Китай "е обезпокоен от стрелбата", се казва още в изявление на министерството.
Реакцията на Москва бе по-приглушена, отбелязва ДПА. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза, че опитът за убийство е последица от "политиката на Вашингтон за разпалване на омраза". Съединените щати трябва да направят равносметка на политиките си по отношение на политически опоненти, държави и народи, заяви Захарова. САЩ трябва да се съсредоточат върху вътрешнополитическите си проблеми, вместо да доставят оръжия на Украйна, каза още тя.
----
Покушения срещу американски президенти:
🔴 1865 - Абрахам Линкълн - убит
🔴 1881 - Джеймс Гарфилд - убит
🔴 1901 - Уилям Маккинли - убит
🔴 1912 - Теодор Рузвелт - ранен
🔵 1963 - Джон Ф. Кеннеди - убит
🔴 1981 - Роналд Рейгън - ранен
🔴 2024 - Доналд Тръмп - ранен
Тръмп и Рузвелт са бивши президенти, ранени по време на кампания. Всички ранени и убити президенти са от Републиканската партия, без Кенеди, който е демократ.
----
БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ЛИДЕРИ СЕ НАДПРЕВАРВАХА ДА ИЗРАЗЯВАТ ВЪЗМУЩЕНИЕ
Български институции и политици се надпреварваха да осъждат нападението срещу бившия американски президент Доналд Тръмп
„Политическото насилие е неприемливо и несъвместимо с демокрацията", бе посочено в позиция на Министерския съвет във фейсбук.
Дълбоко сме шокирани от ужасяващото нападение срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп по време на събитие от предизборната му кампания, написаха от Министерството на външните работи в социалната мрежа "Х".
Държавният глава Румен Радев заяви, че категорично осъжда опита за убийство на Тръмп. Насилието и омразата заплашват демократичния процес и са неприемливи, написа той в профила си в "Х".
Насилието няма място в цивилизования и демократичен свят, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Всички трябва да си дадем ясна сметка, че езикът на омразата само разделя обществата ни, написа той в профила си във Фейсбук.
Насилието никога не може да бъде решение на политически различия. Стрелбата срещу бившия президент Доналд Тръмп е недопустим акт, заяви в пост във фейсбук съпредседателят на "Продължаваме Промяната-Демократична България" Кирил Петков.
„Възраждане“ изрази пък пълната си подкрепа за Доналд Тръмп и осъжда политическото насилие във всичките му форми, се казва в позиция на лидерът на партията Костадин Костадинов в позиция до медиите.
Огромна тревога буди ескалацията на политическото противопоставяне и грубото посегателство срещу живота на световен политически лидер, какъвто е кандидатът за президент на САЩ Доналд Тръмп, каза председателят на ДПС Делян Пеевски в изявление, изпратено до медиите.
БСП остро осъжда всяко насилие над личността, всяко посегателство над политическите права на гражданите да избират и да бъдат избирани, над свободния и честен изборен процес, заявиха от социалистическата партия.
Изказвам пълната си подкрепа към свободата на изразяване, свободата на словото и свободата да си различен, в сегашните обстоятелства на противопоставяне, което явно е взело връх в почти всички страни по света", написа лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов в пост във Фейсбук.