Медия без
политическа реклама

Швейцарците подкрепиха имиграцията от ЕС

На референдум те се произнесоха и в полза на покупка на нови бойни самолети

27 Септ. 2020Обновена
БГНЕС/EPA
Плакат в подкрепа на ограничаване на имиграцията от ЕС.

Швейцарците са на път да отхвърлят на референдум предложението за разваляне на споразумението с ЕС за свободно движение на хора. Предварителните резултати сочат 63% подкрепа за сега действащото положение и 37% против.

Въпросът на допитването е да се ограничили имиграцията от ЕС. Инициативата е на Швейцарската народна партия - най-голямата политическа сила в страната. Резултатите сега са предизвестени от социологическите проучвания, защото анкетите сочеха около една трета подкрепа за идеята на националистите. AFP съобщи в часовете преди вота, че ограничаването на имиграцията среща намаляваща подкрепа, въпреки това допитването разпалва страхове за ефектите от евентуално шокиращо "да". 

Инициативата, предложена за гласуване, е част от системата на пряка демокрация. Тя призовава Швейцария да ревизира конституцията си и да гарантира, че може автомоно да управлява имиграционната си политика. Швейцарската народна партия счита, че Алпийската страна е изправена пред "безконтролна и масова имиграция". Швейцария не е член на ЕС, но е обвързана с блока чрез поредица от двустранни спорадумения. Ако инициативата на Швейцарската народна партия получи необходимите гласове, властите ще имат една година да договорят прекратяването на споразумението между Швейцария и ЕС за свободно движение на хора, сключвано през 1999 г. 

Швейцарците гласуват днес и по други теми - въвеждане на двуседмичен отпуск за бащинство и закупуването на нови изтребители. В края на деня стана ясно, че покупката на бойни самолети е подкрепена с 50,1%. Според британски медии стойността на покупката е 6 милиарда швейцарски франка, а правителството ще трябва да избира между няколко производители - Airbus, Boeing и френския Rafale. Самолетите ще заменят остарелия флот от 30 бойни самолета Hornet F/A 18, които ще бъдат изведени от експлоатация през 2030 година.

Повечето швейцарци гласуват предварително в тези референдуми. Секциите за присъствено гласуване се отварят обикновено само за няколко часа за тези, които държат да го направят на място.

Още по темата