Словакия предаде 13 изтребителя МиГ-29, обещани от нея на Украйна, съобщи министерството на отбраната в Братислава, цитирано от Ройтерс и БТА.
През март Словакия се присъедини към Полша и също като нея обеща да помогне на Украйна в отблъскването на руската инвазия, като ѝ предостави самолетите си от този тип. Миналия месец Братислава изпрати на Киев първите четири изтребителя.
Само преди дни, германското правителство разреши на Полша да предаде на Украйна изтребители съветско производство, получени от Варшава от запасите на бившата ГДР. Полските власти официално са поискали от германското правителство да одобри доставките на изтребители МиГ-29 за Украйна.
През 2002 г. Германия продаде на Полша 23 изтребителя МиГ-29 от запасите на бившата ГДР. Според полската страна сега тя разполага с "около десетина" такива изтребителя, от които желае да дари пет. В началото на април говорител на полския президент, че Варшава вече е предала на Украйна няколко изтребителя МиГ-29.
#Slovak gov. just approved sending 13 #MiG29s to #Ukraine! Promises must be kept&when @ZelenskyyUa asked for more #weapons incl. fighter jets, I said we’ll do our best. Glad others’re doing the same. #Military aid’s🔑to ensure🇺🇦can defend itself&the entire #Europe against #Russia
— Eduard Heger (@eduardheger) 17 март 2023 г.
Полша придоби общо 45 МиГ-29 между 1989 и 2004 г.: 23 машини от Източна Германия, 12 от Съветския съюз и десет от Чехия в замяна на хеликоптери. В момента работят 28 машини.
Президентът на Полша Анджей Дуда каза преди две седмици, че страната му вече е доставила осем изтребителя МиГ-29 на Украйна. Четири от самолетите бяха предоставени на Киев „през последните няколко месеца“, каза той след среща с украинския президент Володимир Зеленски във Варшава. Още четири МиГ-29 бяха доставени „неотдавна“. Освен това в момента се подготвят за предаване шест МиГ-29 , каза Дуда.
Полша предава на Украйна не обикновени МиГ-29, а модифицирани по стандартите на НАТО, Тези самолети се отличават с подобрена система за позициониране, бордови компютър за предоперативно и следоперативно планиране, модернизирана пилотска кабина.
Така Словакия и Полша вече даряват на Киев свои МиГ-29. Другата страна, която разполага с такива машини е България. Сомо преди дни CNN обяви, че София е предложила преди два месеца да даде бъзвезмездно своите изтребители МиГ-29. Американският телевизионен канал се позова на свръхсекретен доклад на Пентагона, който е бил част от изтеклите онлайн документи
"На 23 февруари България изрази готовност да дари своята флотилия от изтребители МиГ-29 на Украйна", пише в доклада. В документа това е оценено като предизвикателство, тъй като би оставило България без изтребители, за да изпълнява мисиите си за охрана на въздушното пространство, докато не бъдат доставени произведените в САЩ F-16, "което е след поне година“.
Дни след това президентът Румен Радев и военният министър Димитър Стоянов се надпреварваха да отричат, че страната ни е предлагала да дарява миговете.
В официално съобщение на МО бе обявено, че "Министерството на отбраната не е провеждало разговори за безвъзмездно предоставяне на български изтребители МиГ-29 на Украйна" както и, че "подобно решение би довело до дефицит от способности, което е в противоречие с Конституцията на България и Закона за отбраната и въоръжените сили". В същото време обаче се отбелязваше, че в "изпълнение на решението на Народното събрание от края на 2022 г. Министерството на отбраната последователно проведе разговори за възможностите за реализиране на т.нар. „триъгълни сделки“, за замяна на част от наличното въоръжение със съвместимо такова от съюзни държави, без да се допуска загуба на способности".
Само преди дни държавният глава в прав текст обяви, че "докато управлява служебното правителство, България няма да предостави на Украйна нито изтребители, нито зенитно-ракетни комплекси, нито танкове, нито бронетранспортьори". Освен това за последния месец Министерство на отбраната обяви 2 обществени поръчки, свързани с МиГ-29 за общо над 45 млн.лв. Те са свързани с доставка и ремонт на двигатели за изтребителите, което не предполага самолетите да бъдат давани на Киев.
В момента страната ни разчита само на съветските МиГ-29, от които едновременно могат да се използват не повече от 7-8 самолета. Наскоро военният министър каза, че България има общо 18 такива самолета, но е тайна какво е състоянието им.