Словения победи Беларус в съревнование за място в Съвета за сигурност на ООН като непостоянен член за периода 2024-2025 г. Те бяха кандидати в групата от страните в Източна Европа и съперничеството им отразяваше противопоставянето в ООН на държавите, които осъждат руската агресия в Украйна, и останалите, които я подкрепят или проявяват търпимост и безразличие. Беларус е съучастник на Путин срещу Украйна.
Резултатът бе съкрушителен - 153 гласа в полза за Словения и 38 за Белаус в 193-членното Общо събрание на ООН. За да има победител, трябваше за него да гласуват две трети от държавите, което означава 128 гласа. Във вота участваха 181 държави.
"Държавите - членки на ООН, несъмнено решиха, че тежките нарушения на човешките права у дома и избелването на руските зверства в Украйна дисквалифицират Беларус от участие в Съвета за сигурност", заяви пред телевизия Евронюз Луи Шарбоно, директор на ООН в правозащитната организация Хюман райтс уоч.
Външната министърка на Словения Таня Файон заяви пред репортери, че е изненадана от огромната подкрепа за страната ѝ. Според нея това доказва, че Словения е убедила огромното мнозинство от страните членки на ООН, че може да бъде "надежден партньор". Словения бе непостоянен член на Съвета за сигурност и през периода 1998-1999 г.
Още четири държави бяха избрани в Съвета за сигурност за двугодишен срок, но те не се състезаваха със съперници, след като бяха издигнати от своите групи. Гвиана получи 191 гласа, Сиера Леоне - 188 гласа, Алжир - 184 гласа и Южна Корея - 180 гласа.
Десетте непостоянни места в Съвета за сигурност се предоставят на регионални групи, които обикновено избират по един кандидат, но понякога не могат да се споразумеят за безспорна листа.
Държавите, чийто двугодишни мандат приключва на 31 декември 2023 г., са Албания, Бразилия, Габон, Гана и Обединените арабски емирства. В 15-членния Съвет за сигурност на ООН участват петте постоянни членове с право на вето - САЩ, Русия, Китай, Обединеното кралство и Франция - и петте държави, избрани миналата година: Еквадор, Япония, Малта, Мозамбик и Швейцария.
Съветът за сигурност е натоварен с поддържането на международния мир и сигурност, но поради правото на вето на Русия не е в състояние да предприеме ефективни действия срещу агресията в Украйна.