Медия без
политическа реклама

Гърция бе избрана за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН

Южната ни съседка получи покрепа на 182 от 188 гласа

07 Юни 2024
Общото събрание на ООН гласува за избор на нови непостоянни членове на Съвета за сигурност на организацията.
EPA/БГНЕС
Общото събрание на ООН гласува за избор на нови непостоянни членове на Съвета за сигурност на организацията.

Гърция бе избрана за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2025-2026 г. Южната ни съседка получи подкрепата на 182 от 188 гласа. Наред с Гърция за непостоянни членове на съвета са избрани още Дания, Пакистан, Панама и Сомалия. 

Петте нови непостоянни членове на съвета ще заменят Мозамбик, Япония, Еквадор, Малта и Швейцария, чийто 2-годишен мандат изтече в края на 2023 г. 

"Днес е исторически ден за Гърция, за отпечатъка на страната ни в света. Общото събрание на ООН гласува преобладаващо в полза на страната ни. Това е голям успех. Това показва важния капитал, който Гърция има в света, в международните среди", подчерта министърът на външните работи Йоргос Герапетритис. Съветът за сигурност на ООН е единственият орган на световната организация, който има право да приема задължителни резолюции според международното право. САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция са петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност, които имат право да налагат вето върху всяка приета от този орган мярка. Десетте непостоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН, всяка от които се избира за период от две години, имат много по-малко влияние, отбелязва ДПА, цитирано от БТА.

Междувременно в Съвета за сигурност на ООН продължават спороведе по предложената от САЩ проекторезолюция, която ще подкрепи предложението на президента на САЩ Джо Байдън - за прекратяване на огъня между Израел и палестинските бойци от "Хамас". Русия и Китай имат резерви към документа. Единствената арабска страна, член на Съвета за сигурност, Алжир, също сигнализира, че не е готова да подкрепи текста по информация на дипломати. Резолюцията се нуждае от поне девет гласа "за", както и САЩ, Франция, Великобритания, Китай или Русия да не наложат вето, за да бъде приета. Байдън изложи план за триетапно прекратяване на огъня в ивицата Газа преди седмица, който той определи като израелска инициатива. Проектът още се проучва от "Хамас", а в Съвета за сигурност бе внесена и проекторезолюция. 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон