Медия без
политическа реклама

Спасителната операция в Пакистан завърши благополучно

12 часа армия и цивилни се бориха за изтеглянето на седем деца и един учител от увиснала над бездната кабина

22 Авг. 2023Обновена
Командос се опитва да достигне до групата, висяща от едно единствено въже на почти 300 м над пропаст.
Стопкадър Би Би Си
Командос се опитва да достигне до групата, висяща от едно единствено въже на почти 300 м над пропаст.

Спасителната операция по изтеглянето на седем момчета и един учител от авариралия лифт в отдалечен планински район в Пакистан завърши благополучно. И последните трима бедстващи над пропастта са изтеглени. Хиляди хора в Пакистан и по света следяха часове наред усилията на армията да изтегли блокираните деца и техния учител. Те висяха повече от 12 часа на височина 365 метра в едва крепяща се кабинка на самоделен лифт, чието въже се скъса.

Лифтът е направен от местен механик, за да скъси трудния двучасов път през долината от селото до училището. Със самоделното съоръжение пътуването става само четири минути. Тази сутрин обаче, на петия си курс, едното въже на лифта се скъса и кабинката увисна над бездната. В светлата част на деня армията изпрати командоси с хеликоптери, но силните ветрове в района часове наред пречеха да се достигне кабината. Допълнително военните бяха затруднени и поради опасността вихрушката от перките да завлече и без това нестабилната кабинка.

Десетки местни жители се събраха в двата края на долината и под лифта, за да наблюдават спасителната операция, готови да помогнат с каквото могат. Вестта за аварията е била разпратена от единия до другия край на лифта с помощта на високоговорителите на джамиите. С напредъка на деня пакистанците се струпаха пред телевизионните екрани в офиси, ресторанти, болници, за да следят развитието на събитията.

В крайна сметка, 12 часа след началото на премеждието, първото момче беше вдигнато с хеликоптер, но скоро след това времето се влоши и операцията по въздух бе прекратена. Армията обаче транспортира до района на аварията специалисти по алпийски тролей (атракционна въжена линия, наричана още въздушен тролей или просто с английското наименование зип лайн) и лифтове, които укрепиха оцелялото въже и започнаха извеждането на децата и възрастния по него.

Денят беше тежък за блокираните в кабината, тъй като те го изкараха без вода и храна. Едно от момчетата имаше сърдечно заболяване, други са повръщали, имало е и припаднали. В края на деня военните успяха да доставят лекарства.

 

Същинската развръзка започна към 17:45 ч. българско време, когато кадри от местните медии показаха спасител, който се придвижва по въжето на авариралия лифт. Той успя да достигне кабината и по тъмно по въжето бе спасено още едно момче. Снимка от този момент публикува в профила си в "Туитър" журналистът Малик Али Раза.

 

Пакистанската армия пусна видеоклип в профила си в "Туитър" с изваждането на едно от децата:

Децата са на възраст от 10 до 15 г. и ползват лифта не за екскурзии, а за транспорт до училище, тъй като живеят в планинския район Батаграм, в полите на Хиндукуш, северно от Исламабад. Десетки канали предаваха на живо в YouTube спасителната операция. Те са от село Джангри, а училището им е в село Батанги. Разстоянието между двете през долината отнема по два часа вървене пеш в едната посока. Затова местен човек, който бил механик, решил да им направи лифт, с който пътуването отнема 4 минути. Сред местното население лифтът е известен като "Доли", а полицай съобщил пред кореспондент на Би Би Си, че съоръжението се проверява всеки месец, но това е непотвърдена информация.

Правителството разпореди незабавно всички подобни съоръжения, които нямат съответните сертификати за безопасност, да бъдат затворени.

 

Що за лифтове са това?

Самоделните лифтове са много разпространени в северните части на Пакистан, Кашмир и др. Обикновено те са спасение при липсваща инфраструктура и трудов релеф между училища, болници, пазари. Често се сглобяват от скрап и са дело на местните общности. Много са нелегални, защото пари няма. Понякога се взема каросерията на пикап, която може да бъде преформатирана в голяма кабина за транспортиране на хора и добитък. След това "кабината" се закача за стоманеното въже. Въпреки че са опасни, хората често ги ползват за прекосяване на реки и за скъсяване на пътя между планинските долини, разказва Би Би Си.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Пакистан

Още по темата