Директорът на Института за САЩ и Канада Валерий Гарбузов е уволнен след публикация за руската пропаганда, съобщи руската редакция на БиБиСи. Институтът е към Руската академия на науките. Гарбузов го ръководи от 2016 г. Той е историк и политолог.
"Да, вчера беше подписана заповед за прекъсване на трудовия ми договор. Причината не е посочена. Според договора това е право на работодателя", коментира Гарбузов пред ТАСС. Руско езичните опозиционни медии свързват уволнението му с негова статия за руската пропаганда по време на войната и за мястото на Русия в световната политика. В края на август "Независимия газета" публикува колонка на Гарбузов, в която той пише за "атмосферата на псевдопатриотично безумство" и в "условията на пълзяща реставрация на сталинизма" руската пропаганда създава нови митове – за криза на глобализацията и целия "англо-саксонски свят", за "нова антиколониална революция", за "провал на американската доминация" и за "упадък на Запада". Гарбузов пише, че за тези твърдения няма никакво основание. "Доминирането на САЩ – обективно постоянно действащ фактор, започва от началото на ХХ и съществува и до днес", пише в коментара му.
Валерий Гарбузов отбелязва, че днес на планетата съществуват "само две неформални империи – САЩ и Китай".
"Русия е бивша империя, наследница на съветската супердържава, преживяваща крайно болезнено синдрома на внезапно изгубеното имперско величие", заключава историкът. По думите му с помощта на такива митове руската пропаганда формира "съвременно утопично съзнание". Той отбелязва със съжаление, че населението на Русия "с поразителна лекота, наивно и мълчаливо приема тезите на тоталната държавна пропаганда".
Руските пропагандни канали разкритикуваха статията на Гарбузов. РАН не коментира уволнението.