Медия без
политическа реклама

Светът се прощава с папа Франциск

Най-малко 130 чуждестранни делегации и около 200 хил. поклонници се събраха на площад "Свети Петър"

26 Апр. 2025Обновена

Днес католическият свят се прощава с папа Франциск. Церемонията започна в 10:00 ч. местно време (11:00 ч. българско) в базиликата "Свети Петър" във Ватикана и е водена от италианския кардинал Джовани Батиста Ре, декан на колегията на кардиналите. Разноските по погребението бяха поети от анонимен благодетел.

Погребението на папата започна с антифон - кратко музикално песнопение, и псалм. Както и по-голямата част от службата днес, текстът е на латински език.

Хорът на Сикстинската капела - престижната група от 20 мъже и около 30 момчета, които са личният хор на папата - интонира Псалм 64: Te decet hymnus, Deus, in Sion; et tibi reddetur votum in Ierusalem ("На Теб, Боже, се дължи хвала в Сион. На Теб плащаме обетите си в Йерусалим").

Папа Франциск почина на 88-годишна възраст в понеделник в дома си в Каса Санта Марта след инсулт и последвала сърдечна недостатъчност. Той се възстановяваше от двойна пневмония, която го държа в болница пет седмици.

С най-малко 130 чуждестранни делегации и приблизително 200 хил. поклонници, погребението на папа Франциск изисква огромна и сложна операция по сигурността във Ватикана и Рим, включваща хиляди  полицаи и военни, както и швейцарската гвардия на Ватикана, най-малката армия в света. Войниците на площад  ''Свети Петър'' са екипирани с оръжия, които свалят дронове, а снайперисти са в готовност по покривите, предава "Гардиън".

Ковчегът на Франциск ще бъде откаран за погребението в любимата му църква – папската базилика ''Санта Мария Маджоре'' в Рим. Катафалката ще премине по улица ''Фори Империали", където се намират древните храмове на града и покрай Колизеума, предава БГНЕС. По маршрута са поставени големи екрани, на които се наблюдава церемонията. Папа Франциск ще бъде погребан в земята, а на гроба ще бъде изписана само една дума: "Франциск". Такова е било желанието на папата, записано в завещанието му.

Хората ще могат да посещават гроба от 27 април сутринта. След погребението всички погледи ще се насочат към процеса по избор на наследник на Франциск.

Дипломация

Погребението на папата предоставя неочаквана възможност за импровизирана международна дипломация, отбелязва "Гардиън". Повечето държавни глави и политически лидери пристигнаха в Рим в петък вечерта, което означава, че са имали прозорец за срещи.

Украинският президент Володимир Зеленски и президентът на САЩ Доналд Тръмп не бяха настанени един до друг, но са се срещнали преди началото на погребението на папа Франциск. 

Британският премиер Киър Стармър и принцът на Уелс, който присъства от името на крал Чарлз III, също са говорили с Тръмп. Това е първият път, в който принц Уилям представлява монарха на международно погребение. Принцът е разговарял накратко с Тръмп и първата дама по пътя си към службата, съобщи Кенсингтънският дворец. Уилям е разговарял и с френския президент Еманюел Макрон и съпругата му Бриджит Макрон преди литургията.

Погребението на папа Йоан Павел II през април 2005 г., беше "дипломатическото събитие на годината", тъй като събра световни лидери, които обикновено не биха се появили в една и съща страна, камо ли в една и съща стая.

Погребението се състоя на фона на войната в Ирак, на която Йоан Павел II се противопоставяше. Когато на големите външни монитори се появи близък кадър на лицето на президента Джордж Буш, тълпата избухнаха в подигравки. Буш се озова седнал близо до лидерите на Иран, Сирия и Куба. 

За разлика от това, принц Чарлз допусна дипломатически гаф, като се ръкува с президента на Зимбабве Робърт Мугабе, който беше заобиколил забраната за пътуване в ЕС, за да присъства на службата. Чарлз очевидно беше изненадан, когато Мугабе се наведе да го поздрави. В по-късно изявление се отбелязва, че ''принцът намира зимбабвийският режим за отвратителен''.

Още едно ръкостискане - между президентите на заклетите врагове Израел и Иран, беше разглеждано като потенциално исторически момент, докато по-късно Мохамад Хатами от Иран отрече ръкостискането изобщо да се е случвало.

Междувременно Китай бойкотира погребението на папа Франциск заради това, че Ватиканът е една от малкото държави, които имат дипломатически отношения с Тайван, въпреки че президентът на страната не дойде в Рим.

У нас

Католическата общност в Раковски отдава почит на папа Франциск и се прекланя пред паметта му. След литургията сутринта в храма "Пресвето сърце Исусово" беше поставен голям екран, за да може всеки, който желае, да остане в църквата и чрез преките предавания от Рим да стане свидетел на погребението на папата, предава БНР.

Да проследят от Ватикана литургията за погребението на папа Франциск се събират и хората от село Житница, където също има голяма католическа общност. Това ще стане в Културния дом към читалището.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

папа Франциск