Трети руски петролен танкер е подал сигнал за бедствие в Черно море заради пробойна, съобщиха руските оперативни служби, цитирани от ТАСС. Капитанът на танкера "Волгонефт 109" е подал сигнал за бедствие през нощта, съобща телеграм каналът baza. На борда му има 4000 тона мазут. В момента горивото изтича в баластния резервоар. Засега няма изтичане във водата.
На капитана е предложено да евакуира екипажа, но той отказал и помолил да смени стоянката на танкера. В момента се намира в района на Кучугура (Краснодарския край).
Губернаторът на Краснодарския край Вениамин Кондратиев съобщи, че е открит мазут по Черноморското крайбрежие. Разливът е в резултат на сблъсъка на двата танкера от серията "Волгонефт" на 15 декември. Петролният продукт е открит в протежение на няколко десетки километра от село Веселовка в Темрюксия район до село Благовешченское до Анапа. Това е в източната част на Черно море, в Кавказкия край. В двата окръга работят оперативни щабове с 267 сътрудни, помагат и доброволци. "Заради разлива е въведено извънредно положение в района на цяла Анапа, както и във Веселовка, и в Благовешченское", съобщи кметството.
Телеграм-каналът "Кримска вечер" съобщава, че на брега на Керченския проток край село Волна са открити няколко птици, изцапани с мазут. Става дума за корморани, които не успяват да излетят навътре в морето заради изцапаните си криле.
#EcologicalDisaster in the Black Sea - oil products covered the coast The oil slick stretched for tens of kilometers, and the fuel oil had already reached the birds. More than 270 people are trying to eliminate the consequences of the accident. #KerchStrait pic.twitter.com/B97KEwFL85
— Kseniia (@Kseniia_EcoMind) 17 декември 2024 г.
Двате руски танкера "Волгонефт 212" и "Волгонефт 239", превозващи 9200 тона мазут, претърпяха корабокрушение на 15 декември в Керченския проток, недалеч от бреговете на п-ов Крим. Предполага се, че причината за катастрофата е грешка на екипажите при сложни метеорологични условия. Според РИА Новости "Волгонефт 239" не е имал разрешение да плава, позовавайки се на регистрите.
Плавателният съд е построен 1973 г. и е на 51 години. Според регистрите разрешението му за плаване е спряно.
Карта на замърсяването, засегнати са вече 35 км от крайбрежието на Анапа
Според "Грийнпийс" аварията може да се превърне в една от големите техногенни катастрофи в акваторията на Черно море и разливът трудно може да бъде овладян.
"Мазутът е тежка субстанция, която потъва на дъното. Керченският проток и Азовско море са плитки. 7-8 метра е най-дълбокото място. Когато мазутът стигне дъното, той блокира достъпа на кислород до планктона и водораслите. Всичко започва да гние и загива", обяснява военен експерт от ВМС на Украйна пред "Настоящее время".
"Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие", съобщи в понеделник българското МОСВ. От там добавят, че се очаква частите мазут, които попаднат във вътрешността на Черно море, да останат в циркулационни вихри. МОСВ каза още, че поддържа контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. Министерството е поискало информация също от Турция и Грузия. Освен това учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) следят ситуацията и имат готовност за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.
Спокойствието от страна на нашите власти продължи и във вторник. Началникът на ВВМУ "Никола Вапцаров" флотилен адмирал Калин Калинов каза пред БНР, че е активиран център в училището, проследяващ ситуацията, като информация в реално време се получава от преминаващи плавателни съдове. Следи се движението на разлива. "За момента климатичните условия са изключително благоприятни за България. Нямаме притеснение да се разпространи към територии, които са под наша юрисдикция. Не мисля, че ще достигне. С много висока убеденост - не", заяви той.