Медия без
политическа реклама

Три страни готвят санкции срещу грузинското МВР заради репресиите

Едрият бизнес подкрепи протестите в Тбилиси

02 Дек. 2024Обновена
Проредна нощ протестиращите в Тбилиси и другите големи градове в Грузия се сблъскаха с полицията
EPA/BGNES
Проредна нощ протестиращите в Тбилиси и другите големи градове в Грузия се сблъскаха с полицията

Литва, Латвия и Естония станаха първите европейски държави, които обявиха готовност за въвеждане на национални санкции срещу тези, които потискат протестите в Грузия. Както заяви министърът на външните работи на Латвия Байба Браже, „противниците на демокрацията и нарушителите на правата на човека не са желани в нашите страни“. Аналогично изявление направи министърът на външните работи на Естония Маргус Цахкна, подчертавайки единното виждане на балтийските страни по този въпрос, по информация на Krymr.com.

Трите балтийски страни са се споразумели да наложат забрана за влизане на най-малко десет висши служители на вътрешното министерство на Грузия, които, според тях, участват в смазването на протестите в Тбилиси. Външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис публикува списък на 11 длъжностни лица, сред които грузинският министър на вътрешните работи Вахтанг Гомелаури и най-богатия човек в Грузия Бидзина Иванишвили, като заяви, че им е „отказано влизане в Литва поради отговорността им за нарушаване на човешките права“.

Решението предизвика положителни реакции от страна на грузинската опозиция, като очакват и други държави от ЕС да последват техния пример. Санкциите могат да окажат значително влияние върху политическата ситуация в Грузия и да сигнализират на други държави за важността на подкрепата на демокрацията и правата на човека.

Междувременно протестите получиха подкрепа и от бизнеса в Грузия. Две от най-големите банки в страната – Bank of Georgia и TBC Bank, мобилните оператори Magticom и Silknet, ORBI Group, както и най-голямата автодилърска компания в страната Tegeta разпространиха изявления срещу решението на правителството да спре преговорите за евроинтеграция и подкрепиха протестиращите, съобщи The Bell.

"Европейското и евроатлантическото бъдеще на Грузия – това исторически избор на абсолютното мнозинство на нашия народ, което е закрепен в чл.78 на Конституцията.  Твърдо убедени сме, че временно спиране на евроинтеграцията противоречи на волята на грузинския народ и Конституцията.TBC винаги е била безусловен привърженик на европейската и евроатлантическата интеграция на Грузия", се казва в изявление на банката. 

Компанията Magticom осъди агресията на полицията към протестиращите, а Tegeta отбеляза, че актуалната ситуация уврежда бъдещето на страната. Както съобщава Paper Katruli, грузинските посланици масово подават оставки заради действията на властите. Един от първите подали оставка е посланикът на Грузия в България Отар Бердзенишвили. 

"Осъждам всяко насилие и напускам поста извънреден и пълномощен посланик на Грузия в кралство Нидерлания", написа посланика там Давид Соломония. 

По данни на Newsgeorgia няколко десетки служители на Министерството на отбраната на Грузия също потвърдиха, че се придържат към курса на членство в ЕС и НАТО. Към момента това публично са заявили 43 служители на МО. 

Част от служителите на КС на Грузия призоваха да се преразгледа решението за замразяване на преговорите за встъпване в ЕС. Те също смятат, че така се игнорира конституционната воля на грузинския народ. 

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен препотвърди отвореността на Европейския съюз към Грузия въпреки опасенията относно отклоняването на страната от проевропейските ценности на фона на продължаващите протести в Тбилиси, предаде ДПА.

В изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс" (X), Фон дер Лайен изрази съжаление относно решението на грузинското правителство да се отклони от принципите на ЕС.

Изявлението последва дни на бурни протести, които разтърсиха грузинската столица Тбилиси и други градове в страната, срещу проруския курс на правителството и решението да спре преговорите за присъединяване на Грузия към ЕС.

"Вратата към ЕС остава отворена", написа Фон дер Лайен, според която "връщането на Грузия по пътя към ЕС е в ръцете на грузинското ръководство".

Председателят на ЕК също така подчерта солидарността на ЕС с грузинските граждани, стремящи се към европейско бъдеще.

Междувременно десетки хиляди протестиращи се събраха отново в неделя вечерта в няколко града в Грузия, за да продължат своите антиправителствени демонстрации. Засилено е полицейското присъствие в очакване на нови безредици, допълва ДПА.

Снощи бе четвъртата поредна вечер, в която проевропейски демонстранти се събират пред парламента в Тбилиси, развявайки европейски и грузински знамена, отбелязва Франс прес. Полицията използва водни оръдия, за да разпръсне тълпата.

За 4 дни протести са задържани 224 души, които са обвинени в дребно хулиганство и неподчинение на органите на реда, съобщи грузинското МВР. Сред арестуваните е председателят на опозиционната партия "Гирчи - повече свобода" Зураб Джапаридзе. 

В болница се намират 44 души, от които 27 демонстранти, 16 полицаи и един журналист.  

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Тбилиси, Грузия

Още по темата