Доналд Тръмп номинира поредния милиардер за министър в бъдещото си правителство. Следващият президент на САЩ посочи за поста министър на търговията Хауърд Лутник, който ръководи голямата компания за финансови услуги Cantor Fitzgerald. Лутник е на 63 г., роден в еврейско семейство в щата Ню Йорк и работи на Уолстрийт повече от 30 години. Станал е ръководител на Cantor Fitzgerald едва на 29 години. Неговият имуществен капитал се оценява на $1.5 милиарда.
През 2001 г. той загуби брат си и най-добрия си приятел, които бяха сред 658 служители на компанията, загинали при терористичния акт на 11 септември - офисът на Cantor Fitzgerald се намираше в "кулите-близнаци". Лутник оцелял, защото закъснявал за работа, тъй като отвеждал сина си в детската градина.След това Cantor Fitzgerald дари $180 милиона на семействата на загиналите при терористичния акт на 11 септември, още $100 милиона Лутник дарява на жертви на тероризма и бедствия по целия свят.
За министър на образованието Тръмп назначи бившата шефка на световната федерация по кеч - Линда Макмеън, която в предишната му администрация отговаряше за малкия бизнес. Финансовото състояние на Линда Макмеън е впечатляващо. Към 2024 г. нейното нетно богатство се оценява на между 2 и 3,2 милиарда долара. По-голямата част от богатството й идва от участието й в развитието на World Wrestling Entertainment (WWE) заедно със съпруга й, Винс Макмеън. Семейството притежава акции на стойност милиарди в обединението TKO, което обединява WWE и UFC. Освен това, двойката има значителни инвестиции в недвижими имоти, фондове и други активи
Няколко дни преди това Тръмп назначи милиардера Дъг Бъргъм за вътрешен министър. Бъргъм е сред най-богатите политици в Съединените щати и има оценено нетно състояние от поне 1,1 милиарда долара. Неговата история започва, като ипотекира наследена земеделска земя през 1983 г., за да инвестира в софтуер на "Грейт Плейнс" във Фарго. През 1984 поема компанията, а през 2001 г. я продава за над 1 млрд на "Майкрософт".
Той е бил председател на борда на директорите на австралийската софтуерна компания "Атлас", основател е на "Килборн Груп", компания за развитие на недвижими имоти, базирана във Фарго, и също така е съосновател на "Артър Венчърс", софтуерна група за рисков капитал.
Милиардер е и следващият министър на енергетиката - шефът на компания "Либърти Енерджи" Крис Райт. През 1992 г. Райт основава Pinnacle Technologies, компания, занимаваща се с комерсиално производство на шистов газ. Той е главен изпълнителен директор на Pinnacle Technologies до 2006 г. Освен това Райт е бил председател на Stroud Energy, друга компания за производство на шистов газ, преди да я продаде същата година.
През 2011 г. Райт създава Liberty Energy. Към февруари 2023 г. компанията е оценена на 2,8 милиарда долара, според "Уолстрийт джърнъл".
Двамата ръководители на новия департамент за ефективност на правителството - Илон Мъск и Вивек Рамасвами също са милиардери. Мъск е най-богатият човек на света, а Вивек натрупва парите си във фарма бизнеса. Първоначално работи като инвестиционен партньор в хедж фонд преди да създаде Roivant Sciences и инвестиционна компания Strive Asset Management. Roivant купува патенти от по-големи фармацевтични компании за лекарства, които все още не са успешно развити, и след това ги извежда на пазара.
Следващият президент на САЩ Доналд Тръмп гледа тази нощ на живо шестия тестови полет на гигантската ракета Starship, която един ден трябва да прати хора на Луната и на Марс. Тръмп гледа изстрелването в компанията на шефа на SpaceX и Илон Мъск.
It’s actually insane that Biden/Harris never went to visit SpaceX purely due to politics…
— Geiger Capital (@Geiger_Capital) 19 ноември 2024 г.
Never went to see a launch.
Wouldn’t even tweet congratulating them.
This is American exceptionalism. 🇺🇸🚀
pic.twitter.com/fwAJuTdErQ
Излитането на 121-метровата ракета бе осъществено от обширния производствен и тестов център на Мъск в Бока Чика, Тексас, на брега на Мексиканския залив близо до Браунсвил.
По време на полета ѝ бяха тествани ключови технически подобрения, включително повторно запалване на двигателя "Raptor" в Космоса.
Watch Starship's sixth flight test → https://t.co/oIFc3u9laE https://t.co/acpdO2brbP
— SpaceX (@SpaceX) 16 ноември 2024 г.
Полетът на Starship продължи малко повече от час и завърши с приводняване в Индийския океан. Този път това стана на дневна светлина, което позволи за първи път да бъдат заснети ценни кадри.
Този път компанията не успя да извърши прехващане с гигантски механични "ръце" на първата степен на ракетата, наречена "Супер Хеви" при завръщането ѝ на специалната платформа Mechazilla. Вместо това след около 8 минути тя се приводни в Мексиканския залив.
Splashdown confirmed! Congratulations to the entire SpaceX team on an exciting sixth flight test of Starship! pic.twitter.com/bf98Va9qmL
— SpaceX (@SpaceX) 19 ноември 2024 г.
Предвижда се на следващ етап ракетата-носител за многократна употреба "Супер Хеви" и корабът Starship да извършат вертикално кацане на Земята.