Медия без
политическа реклама

Тръмп пристигна във Вашингтон

47-ият президент събира 20000 привърженици в "Capital One Arena"

Днес, 07:42
Тръмп и Мелания на фона на празничната заря в Стърлинг
Тръмп и Мелания на фона на празничната заря в Стърлинг

Инаугурацията на Доналд Тръмп ще започне вечерта в понеделник, 20 януари, но избрания президент вече е в Белия дом.

Снощи Тръмп излетя от Флорида със съпругата си Мелания и най-малкия си син Барон, кацна на летище Дълес и директно се отправи за голф клуба си "Тръмп Стърлинг" край Вашингтон, където с 500 души, вкл. следващите министри, изгледа празнична заря. След това Тръмп се настани в Блеър хаус - резиденцията за гости на Белия дом, а в същото време работници изнасяха багажа и мебелите на семейство Байдън. 

Днес Тръмп ще положи венец на националното гробище в Арлингтън след което ще събира 20 000 от привържениците си в "Capital One Arena" - събитието днес ще бъде първият митинг на Тръмп в столицата след речта му на 6 януари 2021 г. на вашингтонската Ellipse, която предшества атаката на Капитолия. Купонът в "Capital One Arena" всъщност ще е двудневен.

Всичко това се случва ден преди Доналд Тръмп да се закълне като 47-и президент на САЩ на инаугурация номер 60 в историята на страната.

„Разпоредих се инаугурационната реч, заедно с молитвите и другите речи, да бъдат произнесени в Ротондата на Капитолия на САЩ, както беше направено от Роналд Рейгън през 1985 г., също заради много студено време“, написа в петък новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп в Truth Social. Така заради температурите от под минус 10 градуса, които се очакват във Вашингтон в понеделник, инаугурацията на Тръмп няма да се проведе на стълбите пред западната морава на Капитолия, където се случва традиционно. 

След като положи клетва Тръмп ще отиде отново в "Capital One Arena", в която симпатизантите му ще могат да наблюдават инаугурацията. 

Официалните лица се притесняват, че ниските температури представляват здравословен риск за участниците и гостите – притеснение, което Тръмп също изрази в петък. „Не искам да виждам хора наранени или увредени по какъвто и да е начин. Условията са опасни за десетките хиляди служители от правоохранителните органи, спешните служби, полицейските кучета и дори конете, както и за стотиците хиляди поддръжници, които ще бъдат навън часове наред на 20-ти. Във всеки случай, ако решите да дойдете, облечете се топло!, написа Тръмп.

По традиция, церемонията ще протече в 8 стъпки. Първо, тя ще започне с шествие до Капитолия - отиващият си президент придружава новоизбрания президент до Капитолия за церемонията по полагане на клетва.

След това, второ, по традиция от 1937 г. насам, вицепрезидентът полага клетва.  

След клетвата на вицепрезидента, церемонията продължава с полагането на клетва от президента, което е кулминационният момент на събитието. Клетвите се полагат пред председателя на Върховния съд на Съединените щати, но това не е конституционно изискване. Няма изискване и клетвата да се полага с ръка върху Библията, но това правят и Буш-младши, и Клинтън, и Обама, и Байдън. При първата инаугурацията Тръмп положи клетва върху две Библии – семейната - подарена от майка му през 1955 г., и библията на Ейбрахам Линкълн - същата, която бе използвана и от Обама. 

След полагането на клетва президентът произнася встъпителната си реч. Това е една от най-важните части на инаугурационната церемония, в която президентът представя своето виждане за бъдещето на нацията, основните приоритети и послания към гражданите. От Джордж Вашингтон през 1789 г. насам всеки президент е произнасял встъпителна реч, варираща от 8445 думи (Уилям Хенри Харисън през 1841 г.) до едва 135 думи (Джордж Вашингтон - 1793 г.) Харисън се разболява от пневмония и умира един месец след встъпването си в длъжност. 

Петата стъпка в церемонията е изпращането на стария президент и първата дама.

Следва церемонията по подписването - първите официални документи се подписват от новоизбрания президент в т.нар. "President's Room" - в сградата на Капитолия, а не в Белия дом.

Предпоследната стъпка е встъпителният обяд - инаугурационният комитет е домакин на официален обяд в Капитолия за новия президент, вицепрезидент и гости.

Последното, което се случва в традиционната церемония и което може да не се случи в понеделник - президентът и вицепрезидентът се отправят към стъпалата на Източния фронт на Капитолия, където приемат военен парад и след това вървят надолу по Пенсилвания Авеню към Белия дом.

Във Вашингтон са събрани 7 000 войници и 25 000 полицаи, които са готови да се справят с евентуални безредици по време на инаугурацията на Тръмп. 

КОЙ ЩЕ ПРИСЪСТВА

За разлика от откритото пространство, ротондата на Капитолия побира само около 600 души. 

Сред тях ще бъдат Илон Мъск, Марк Зукърбърг /Facebook/, Тим Кук /Apple/, Джеф Безос /Amazon/ и Шоу Чиу /ТiкТок/ – едни от най-богатите хора в света. Местата за други влиятелни бизнесмени и големи дарители вече бяха силно ограничени, дори преди преместването на церемонията на закрито. Някои предложиха дарения до 1 милион долара на екипа, отговарящ за инаугурацията на Тръмп, но не получиха достъп до церемонията. 

Вицепрезидентът на Китай, Хан Джън, ще присъства на церемонията от името на Си Дзинпин, когото Тръмп покани лично.

От Латинска Америка се очаква присъствието на Хавиер Милей - президентът на Аржентина. Жаир Болсонаро, бившият президент на Бразилия, възнамеряваше да присъства, но паспортът му беше иззет от федералната полиция в Бразилия и Върховният съд на страната отхвърли молбата му за пътуване.

От Европа, премиерът на Италия Джорджа Мелони потвърди, че ще присъства. Прессекретарят на унгарския премиер Виктор Орбан заяви пред унгарска медия, че Орбан е получил покана, но няма да присъства.

Трима представители на ключови съюзници на САЩ в Азиатско-тихоокеанския регион също ще бъдат във Вашингтон: С. Джайшанкар - външен министър на Индия, Пени Уонг - външен министър на Австралия, и Такеши Ивая - външен министър на Япония. Посланик Карън Пиърс ще представлява Обединеното кралство

Барак Обама, Джордж У. Буш и Бил Клинтън ще присъстват на встъпването в длъжност на г-н Тръмп, както направиха преди осем години. Те обаче няма да присъстват на традиционния обяд с новоизбрания президент в този ден, съобщи NBC News. Ще присъства и Джо Байдън.

Бившият вицепрезидент Майк Пенс също планира да присъства, според двама души, запознати с подготовката. Той е получил покана, както е обичайно за всички бивши президенти и вицепрезиденти.

Според програмата на събитията Кари Ъндърууд ще изпълни „America the Beautiful“ на церемонията в Капитолия. Не е ясно кой ще изпълни националният химн - възможно е това да бъде оперният певец Кристофър МакиоВиктор Уилис, последният жив основател на групата Village People – чиято музика често звучи на митингите на Тръмп – обяви във Facebook в понеделник, че групата е приела поканата да участва в инаугурационните събития.

NBC News съобщи, че няколко спортисти и музиканти също ще присъстват, сред които Антонио Браун (футболист), Майк Тайсън (боксьор), Хорхе Масвидал (ММА боец) и Евандър Кейн (хокей). Сред музикантите, които ще присъстват са латино певеца Джъстин Куилес и рапърите Rod Wave, Anuel AA, Kodak Black и Fivio Foreign.

Певецът Кид Рок, кечистът Хълк Хоган и холивудският актьор Силвестър Сталоун също ще бъдат гости на инаугурацията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата