От днес Турция премахва нуждата от PCR тест за туристи от България, които притежават сертификат за поставена ваксина срещу Covid-19 на Pfizer или китайската на Sinovac. Същото условие ще важи и за турските граждани, които решат да пътуват към България, съобщи Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Според кабинета на валията в северозападната провинция Одрин, Турция и България са представили своите условия за взаимно изключване на представяне на теста за коронавирус. Българите на възраст под 18 години могат да пътуват заедно със семействата си, които притежават ваксинационни сертификати, като освобождаването от тест за коронавирус и карантина ще бъде приложено и спрямо тях, се казва още в изявлението.
От 30 май 2021 г. отпадат ограниченията и за пристигащите от България в Германия със сухопътен транспорт. По информация на посолството ни в Берлин при пристигане в Германия с автомобилен или железопътен транспорт за гражданите, пребивавали през последните 10 дни единствено в България, се премахва задължението за електронна регистрация, представянето на негативен тест, удостоверение за пълна ваксинация или удостоверение за оздравяване след прекаран коронавирус и карантина.
За пристигащите със самолет отпада електронна регистрация, но остава задължението за представяне на негативен тест, удостоверение за пълна ваксинация, или удостоверение за оздравяване след прекаран коронавирус. Документът трябва да бъде представен на авиокомпанията преди заминаването. Не се изисква тест за деца, ненавършили 6-годишна възраст.
В Германия се признават PCR, LAMP, TMA и антигенни тестове за директно откриване на Covid-19. Пробата трябва да е взета не повече от 72 часа преди пристигане във Федералната република. Не се признават тестовете за антитела. Алтернативно може да бъде представен и антигенен тест, не по-стар от 48 часа. При престой в регион с висока заболеваемост или регион с варианти на вируса тестът трябва да е не по-стар от 24 часа.
ВАКСИНИ
Европейската агенция по лекарствата (EMA) даде зелена светлина за спешната употреба на ваксината срещу Covid-19 на компаниите Pfizer и BioNTech при деца на възраст между 12 и 15 години, предаде БНР.
Подкрепата на Европейската агенция по лекарствата идва няколко седмици, след като тя започва да оценява разширяването на употребата на ваксината, разработена от Pfizer/BioNTech, за да включи и юношите. Тази ваксина вече се използва в Европейския съюз за хората на възраст 16 и повече години.
След заключението на EMA, Европейската комисия е на път да вземе окончателно решение по отношение на употребата на ваксината при юноши в рамките на ЕС. Въпреки това, всяка отделна държава членка ще може сама да решава дали да прилага ваксината сред подрастващите.