Украинският президент Зеленски се обърна към страните от НАТО от т.нар. Букурещка девятка с молба за военна помощ. Зеленски призова България, Унгария, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Чехия и Словакия да създадат антивоенна коалиция за възпиране на Русия.
We defend our freedom, our land. We need effective international assistance. Discussed this with @AndrzejDuda. Appealed to the Bucharest Nine for defense aid, sanctions, pressure on the aggressor. Together we have to put 🇷🇺 at the negotiating table. We need anti-war coalition.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 25 февруари 2022 г.
Днес лидерите на Букурещка девятка се събират във Варшава, за да обсъдят задълбочаващата се криза в Украйна след вчерашния старт на военната операция на Русия срещу Киев. В срещата на високо равнище във формата Б9 ще участва българският президент Румен Радев.
Полският президент Анджей Дуда е домакин на форума на групата на държавите от НАТО от Централна и Източна Европа.
В четвъртък вечерта и министрите на отбраната на страните от формата Б-9 осъдиха нахлуването на Русия в Украйна и призоваха Москва незабавно да прекрати военните си действия. В нея участва и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин.
Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на източния фланг на Алианса след започналото въоръжено нападение на Руската федерация над Украйна и координираха общи позиции по въпросите за обсъждане на предстоящата среща на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО, която ще се проведе на 25 февруари 2022 г., написа в официално съобщение българското Министерство на отбраната. Съюзниците осъдиха по най-категоричен начин нахлуването на Русия в Украйна и призоваха Русия незабавно да прекрати военните си действия.
Агресивната политика на Русия, материализирана в напълно неприемливото военно нападение над суверенна Украйна, обединиха мненията на съюзниците от формата за необходимостта от тясно съюзническо сътрудничество, координирани действия на Алианса, както и по жизненоважната необходимост от засилване на възпиращия и отбранителен потенциал по източния фланг на НАТО, пише МО. Министрите на отбраната подчертаха, че развърнатата военна агресия срещу Украйна изисква от държавните ръководители на страните-членки на Алианса да вземат отговорни и перспективни решения, които имат потенциала да възпрат всякакви враждебни действия и да защитят при необходимост съюзниците от източния фланг
.