Медия без
политическа реклама

US-авиацията издирва руски подводници в Атлантическия океан

Патрулният самолет "Poseidon" извършил многочасов полет след данните за струпване на 10 подводници, 8 от които ядрени

26 Дек. 2019Обновена

Патрулният самолет "Poseidon" от военноморските сили на САЩ, способен да засича и унищожава подводници, извърши многочасов полет над районите в северната част на Атлантическия океан, където Вашингтон смята, че се провеждат мащабни учения на руски подводници, пише московското издание “Независимая газета“ в материал, представен от Агенция Фокус.

В операцията, извършена на 24 декември, са участвали два американски военноморски разузнавателни самолета P-8A “Poseidon”. Самолетите, излитащи от авиационната база Лайес в португалските Азорски острови, с часове са наблюдавали зоната на юг от защитената от НАТО линия на Северния Атлантически океан между Гренландия, Исландия и Обединеното кралство, в която се намира и радиолокационната система на Алианса.

В края на октомври норвежките медии, позовавайки се на източници във военното разузнаване, съобщиха, че десет руски подводници, включително осем ядрени такива, са участвали в операции в Северния Атлантически океан, целта на които е била да се разиграе пробив на отбранителните линии на НАТО по линията, и прикрито захождане към източното крайбрежие на САЩ.

„В операцията участват до 10 руски подводници. Осем от тях - ядрени. Задачата на част от подводниците е да стигнат до Атлантическия океан, доколкото е възможно, без да бъдат открити“, заявиха тогава медиите, като цитираха информация от норвежко разузнаване. 
Според нови съобщения в норвежките медии, руските подводници отново са напуснали базите си в Баренцово и Норвежко море. 

Нужно е да се отбележи, че според официалните данни Северният флот на руските военноморски сили разполага само с пет дизелови подводници. 

Според маршрутите на полетите на американските самолети, руските подводници, напуснали базите на Северния флот и преминали ограничителната линия, вече действат на юг. Преди това самолетите на НАТО минаваха главно над Норвежко море – на север от системата срещу подводници в Северния Атлантически океан. 

Полетите на военните самолети на НАТО, които започнаха през октомври, над района на предполагаемите учения на руските подводници се извършват почти ежедневно. Освен ВМС на САЩ, в операцията участват патрулни самолети на норвежките, канадските и френските военновъздушни сили. За тази цел се използват въздушните бази в Исландия и Северна Норвегия, както и базата в португалските Азорски острови.

„Русия иска да покаже, че е в състояние да се доближи до САЩ. Те искат да тестват способността на Запада да ги открие и да знаят как те ще реагират", твърдят източници в разузнаването на Норвегия. Според тях операцията на руските подводници е започнала през октомври в Баренцово и Норвежко море. 

Междувременно през октомври информиран източник каза пред агенция „Интерфакс“, че руските подводници са навлезли в Баренцово и Норвежко море като част от планирано учение.  "Руските военни провеждат планирани бойни оперативни тренировъчни дейности", каза източникът.  "В съобщението на норвежките (медиии) има много измислици", допълни източникът тогава.

Все още няма съобщения дали разузнавателните самолети на САЩ или системата за наблюдение в Атлантическия океан са открили руски подводници, два месеца след информацията, че те са доближили Северна Америка. Или руските военноморски сили умело „крият“ подводниците си, или такива в Атлантическия океан просто няма.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

 

През 2019 г. активността на руските подводници достигна най-високото си ниво след края на Студената война, обявиха от НАТО само преди дни. Алиансът заяви готовностда предприеме ответни мерки.

Според НАТО през 2019 г. има най-високата активност на руските подводници от времето на Студената война. Русия непрекъснато разширява операциите си под вода, твърди говорителката на Северноатлантическия алианс Оана Лунгеску. По думите й, по време на само една операция край бреговете на Норвегия през октомври, до десет руски подводници са били засечени наведнъж.

НАТО възнамерява да реагира на тези действия, заяви Лунгеску. По-специално, алиансът планира да засили патрулите в Северния Атлантически океан. Освен това ще бъдат увеличени инвестициите в съвременни средства за противодействие на подводници от въздуха. Говорителят на НАТО подчерта, че Северният Атлантически океан е „жизненоважен за сигурността на Европа“, тъй като през него минават военни пътища за доставка, граждански търговски пътища и комуникационни канали.

Западните военни наблюдавали с нарастваща загриженост развитието на руската технология - подводниците, направени в Русия напоследък, са станали много по-тихи, ракетите - много по-бързи от преди.

Сред другите сценарии в НАТО се обсъжда един, при който руските подводници могат да прекъснат подводния кабел между САЩ и Европа, през който минава по-голямата част от интернет комуникациите. Атаките от този вид могат да се разглеждат като част от хибридна война.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата