Медия без
политическа реклама

Висшият съд на ООН нареди Израел да осигури хуманитарен достъп в Газа

Магистратите ще се произнесат допълнително по обвиненията за геноцид

26 Яну. 2024Обновена
Председателят на Международния съд на ООН Джоан Донахю.
ICJ
Председателят на Международния съд на ООН Джоан Донахю.

Най-висшият трибунал на ООН - Международният съд в Хага, нареди на Израел незабавно да позволи хуманитарен достъп до ивицата Газа. Това беше първото решение, произнесено по знаковото дело, заведено от Южна Африка за евентуален геноцид от страна на еврейската държава.

Израел трябва да предприеме "незабавни и ефективни мерки, за да позволи предоставянето на спешно необходимите основни услуги и хуманитарна помощ на палестинците, за да се справят с неблагоприятните условия на живот, пред които са изправени", постанови съдия Джоан Донахю, председател на съда.

Международният съд също така отказа да прекрати самото дело по обвинението в геноцид, както поиска Израел. Донахю обаче подчерта, че днешното решение "не предопределя решението, което съдът ще вземе по-късно по обвинението". Според анализаторите то ще отнеме няколко години.

На първо време трибуналът в Хага също така постанови "държавата Израел да предприеме всички мерки в рамките на своите правомощия, за да предотврати извършването на всички действия в обхвата на член II от Конвенцията за геноцида". Израел трябва да докладва на съда в рамките на един месец какво прави, за да спази заповедта.

Съдия Донахю посочи, че съдът е загрижен за съдбата на заложниците, които остават в Газа.

 

ПОЗИЦИЯТА НА ИЗРАЕЛ

От своя страна Израел отхвърли делото като "грубо изопачена история" и заяви, че ако са извършени някакви геноцидни действия, то те са били извършени срещу Израел по време на атаките на "Хамас" на 7 октомври.

"Това, което Израел се стреми да постигне, действайки в Газа, не е да унищожи един народ, а да защити един народ - своя народ, който е атакуван на множество фронтове", заяви Тал Бекер, главният адвокат на Израел.

Основният въпрос сега е дали постановленията на съда изобщо ще бъдат изпълнени. Въпреки че решенията му са правно обвързващи, той не разполага с механизъм за прилагането им и понякога те биват напълно пренебрегвани - например, същият съд вече нареди на Русия да спре инвазията си в Украйна.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху вече намекна, че Израел няма да се съобрази с нито едно решение на Международния съд, като заяви, че "никой няма да ни спре, дори и присъдата в Хага".

 

СТРАНИЧНИ НАБЛЮДАТЕЛИ

Експертите обаче смятат, че освен значителното символично въздействие на решението, то може да има и осезаеми последици на място.

"За други държави ще бъде много по-трудно да продължат да подкрепят Израел, ако неутрална трета страна установи, че съществува риск от геноцид", казва Джулиет Макинтайър, експерт по международно право от Университета на Южна Австралия.

"Държавите може да оттеглят военната или друга подкрепа за Израел, за да избегнат това", добави тя.

 

ООН РАЗСЛЕДВА СВОИ СЛУЖИТЕЛИ ЗА СЪУЧАСТИЕ С "ХАМАС"

Службата на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (УНРВА) днес съобщи, че е започнала разследване срещу няколко свои служители по подозрение, че са замесени в атаките на палестинската ислямистка групировка "Хамас" срещу Южен Израел, а САЩ заявиха, че временно спират финансирането си за организацията, предаде Ройтерс, съобщи БТА. 

"Израелските власти предоставиха на УНРВА информация за предполагаемо съучастие на няколко нейни служители в ужасяващите атаки срещу Израел от 7 октомври", каза Филип Лазарини, който оглавява службата на ООН. "За да се запази възможността УНРВА да доставя хуманитарни помощи, взех решение за незабавно прекратяване на договорите с въпросните служители и за започване на разследване, което да установи истината без никакво отлагане", допълни той.   

Междувременно говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър заяви, че Вашингтон "временно спира отпускането на допълнително финансиране за УНРВА, докато тези твърдения не бъдат разгледани и докато ООН не предприеме действия".

Лазарини не оповести броя на служителите на УНРВА, за които се предполага, че са замесени в атаките, нито в какво точно се изразява тяхното съучастие. Милър обаче посочи, че става въпрос за 12 души. 

"Всеки служител на УНРВА, който е замесен в терористични актове", ще бъде подведен под отговорност дори и чрез наказателно преследване, подчерта Лазарини.   

УНРВА е създадена през 1949 г. след Първата арабско-израелска война. Агенцията предоставя на палестинците в Газа, Западния бряг, Йордания, Сирия и Ливан хуманитарна подкрепа в областта на  училищното образование, първичните здравни грижи и др.  

ООН осигури хуманитарна помощ и даде подслон на хората, бягащи от въздушните удари и сухопътната офанзива на Израел след атаката от 7 октомври, при която по данни на Тел Авив са бяха убити 1200, а 253 са бяха взети за заложници. 

Най-големите спонсори на УНРВА са САЩ, Германия и ЕС. Те многократно заявиха, че са на ръба на възможностите си да предоставят хуманитарни помощи на хората в Газа. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Международен съд, Израел