Медия без
политическа реклама

Военните министри на НАТО обсъждат нова помощ за Украйна

Зеленски поиска от Г-7 системи за противовъздушна отбрана

12 Окт. 2022Обновена
Президентът на Украйна Володимир Зеленски
EPA/BGNES
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Министрите на отбраната на НАТО заседават днес и утре в Брюксел, за да обсъдят необходимата допълнителна военна помощ за Украйна. Срещата беше свикана след масираните руски ракетни удари над Украйна в отговор на атаката над Кримския мост.

"НАТО ще подкрепя Украйна колкото е необходимо", подчерта вчера генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, според когото Киев се нуждае от всички видове оръжия. На срещата ще присъства и украинският министър на отбраната Олексий Резников. От българска страна ще участва военният министър Димитър Стоянов. 

 

Киев вече призова на Украйна да бъдат доставени зенитни и противоракетни системи. В новото си видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски заяви, че руските сили са изстреляли 28 ракети по страната при втората вълна от атаки. Той отбеляза, че 20 снаряда са били успешно свалени и че силите на страната са приземили и 15 безпилотни летателни апарата, повечето от които са ирански бойни дронове.

"Ако не бяха днешните удари, вече щяхме да сме възстановили енергоснабдяването, водоснабдяването и комуникациите, които терористите повредиха вчера", подчерта Зеленски, като коментира, единственото постижение на Москва ще бъде "да забави малко възстановяването на Украйна". Там, където е имало разрушения, инфраструктурата ще се обновява навсякъде. Където е имало загуби, вече има или ще има строителство. Там, където е имало надежди за врага, ще са руините на руската държавност. Човекът и човечеството са по-силни от всякакви терористи. Благодарен съм на всички, които се борят и работят за нашата победа!", каза Зеленски.

 

Украйна и страните от Г-7 вече проведоха извънредна онлайн среща, след като руски ракети разтърсиха украинската столица за първи път от месеци. "Обръщам се към вас с молба да засилим общите усилия за финансово подпомагане на създаването на въздушен щит за Украйна. Милиони хора ще бъдат благодарни на Групата на седемте за такава помощ", заяви президентът Зеленски във видеообръщение към лидерите на Г-7.

В изявлението си украинският държавен глава подчерта, че "Владимир Путин, който сега е в последния етап от своето управление, все още има възможност за по-нататъшна ескалация и това е заплаха за всички нас".

Зеленски предупреди, че Русия се опитва да въвлече своя съюзник Беларус във войната,, като разиграва провокация, че уж подготвяме нападение срещу тази страна". Той призова на украинско-беларуската граница да бъдат разположени международни наблюдатели, които "да следят ситуацията със сигурността". 

 

Лидерите на страните от Групата на седемте осъдиха ядрената реторика на Путин и последните ракетни атаки на Москва срещу украински градове. Te казаха, че използването на химически, биологични или ядрени оръжия ще бъде посрещнато с тежки последици. ''Ние осъждаме тези атаки и припомняме, че безразборните атаки срещу невинни цивилни представлява военно престъпление", се съобщава в изявление на Г-7, цитирано от ''Дойче Веле''.

Преди срещата Русия нанесе нова вълна от ракетни удари по няколко региона в Украйна. Украинските медии съобщиха, че 20 ракети са паднали сутринта на 11 октомври.  Властите в южната област Запорожие съобщиха за 12 ракетни атаки, беше съобщено и за взривове близо до Киев и западния град Хмелницки. 

В понеделник руските сили изстреляха повече от 80 ракети по градове в Украйна в понеделник като отмъщение за експлозията, която повреди ключов мост, свързващ Крим с Русия.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба каза, че ударите показват, че Москва е ''отчаяна'' след поредицата от  военни неуспехи, докато руският президент Владимир Путин предупреди за ''тежки'' отговори на всякакви следващи атаки.

Съветникът на Зеленски Михайло Подоляк написа в "Туитър":  "Руските ракети не летят над детски площадки в Европа. Учениците във Вашингтон не познават воя на сирените. Вече не молим съюзниците да затворят небето ни. Всичко, от което се нуждаем, е ПВО/ПРО, за да осигурим съня на нашите деца. Демокрациите трябва да бъдат по-добре въоръжени от терористите".(Официалната позиция на страната ни е, че няма да доставя оръжие.

България засега е одобрила помощ от медицински пакети и ремонт на украинска техника у нас. Наскоро посланикът на Украйна повдигна въпроса за доставка на тежко въоръжение. А след изборите част от партиите заявиха намерение да подкрепят доставката на оръжие. Само след дни на полигона „Ново село“ пък Италия официално ще  поеме ролята на рамкова държава на разположената у нас бойна група на НАТО. 

 

И финансова подкрепа

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова съюзниците си да ускоря предоставянето на финансова помощ на Украйна. 

Йелън изтъкна, че трябва да се отговори бързо на “варварската и незаконна” война на Русия и да започне незабавно възстановянане на ключови сектори в Украйна. Тя посочи, че в следващите седмици Вашингтон ще започне изпращането на гласуваната в края на септември от Конгреса помощ за Украйна на стойност 4.5 милиарда долара - част от одобрените общо 12.3 милиарда долара. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Г-7, Украйна, Русия, война

Още по темата