Медия без
политическа реклама

Вучич свика кризисен щаб заради протестите срещу добива на литий

Няма да допъснем в Сърбия се случи Майдан и да повторим грешката на Милошевич, обяви правителството в Белград

Днес, 11:03
Близо 30 хиляди демонстранти се събраха в сръбската столица за протест срещу откриването на литиева мина в долината Ядар от минната компания "Рио Тинто".
Близо 30 хиляди демонстранти се събраха в сръбската столица за протест срещу откриването на литиева мина в долината Ядар от минната компания "Рио Тинто".

Сръбският президент Александър Вучич свика кризисна среща, след като през нощта на 10 срещу 11 август над 100 хил души протестираха по улиците на Белград срещу проект за добив на литий, съобщи БГНЕС.

В ранните часове на 11 август в сградата на президентството се проведе заседание на кризисен щаб, оглавяван лично от Вучич.

Демонстрантите се събраха в сръбската столица за протест срещу откриването на литиева мина в долината Ядар от минната компания "Рио Тинто". Ако проектът бъде осъществен, той би бил най-голямата литиева мина в Европа и би покривал 90 процента от нуждите на Стария континент от този ценен за зеления преход метал

Протестът беше организиран в деня на изтичането на 40-дневния срок, който протестиращите поставиха на сръбското правителство да приеме Закон за постоянна забрана на геоложките проучвания и експлоатацията на литий и бор в Сърбия.

Протестът беше открит от актрисата Йелена Ступлянин, която заяви заяви, че истинският патриотизъм е борбата за чист въздух, за чиста вода, за чиста земя, която да храни всички нас в Сърбия. Участие взеха председателят на сдружението "Не дамо Ядар" Златко Коканович , Лиляна Бралович от Сдружението на екологичните организации на Сърбия (СЕОС), научният съветник на Белградския институт по химия Драгана Джорджевич и актрисата Светлана Бойкович.

"Ние сме прибрани в конформизма, който имат големите градове. Купуваме плодове и зеленчуци в магазина. Но не трябва да забравяме, че някой там обработва нивите си, за да има храна. Тези хора по същество живеят от природата", казва Ступлянин. „Самата Европа се обръща към опазването на природата си, а нашето правителство иска да продаде най-плодородното парче земя, което хората са наследили от своите предци, героите от битката при Цер, за да го превърне в мина за една компания. То иска да я опустоши , само защото един автократ иска да остане на власт", добави тя.

Малко след 22 часа местно време (23 българско) Златко Коканович заяви, че протестиращите са блокирали ЖП гарите Нови Белград и Прокоп. И прикани сърбите да блокират други жп гари в страната.

Друг от организаторите на протеста Лиляна Бралович каза, че блокадата на двете гари ще продължи „толкова дълго, колкото е необходимо. "Ако полицията ни прибере, блокадата ще започне в цяла Сърбия. Тя няма да спре, независимо от това какво ще се случи тук", каза Бралович.

В ранните часове на 11 август се стигна до инцидент, след като автомобил се вряза в група протестиращи, които бяха блокирали магистралата край бизнес центъра Сава. "Аз и приятелят ми бяхме носени от колата, докато не паднахме, кракът на едното момче е счупен", каза протестиращ, пострадал в инцидента.

Сръбският вътрешен министър Ивица Дачич заяви, че в края на протеста на площад Теразие е имало „сериозно нарушение на обществения ред и спокойствие и нарушения на закона“.

"Самото събрание в Теразие беше мирно и по оценка на полицията на него са присъствали между 24 и 27 хил. души, но след приключването му организаторите са действали в разрез с всичко, което са написали в доклада за публичното събрание, като са нарушили обществения ред и мир и са блокирали международния трафик, с което са застрашили сигурността на гражданите. Освен всичко друго, по рецептата на цветните революции, блокираха ЖП гара Прокоп, най-красивата в тази част на света и гордост на всички граждани на Сърбия, която това правителство построи", каза министър Дачич.

Часове преди началото на протеста вътрешният министър заяви, че полицията, в сътрудничество с сътрудничество със сръбската Служба за сигурност и информация (БИА), е арестувала „4 души, които планираха да нападнат полицията и да предизвикат насилие и безредици по време на протеста в Белград“.

Сръбският министър-председател Милош Вучевич заяви, че „протестиращите за пореден път са показали, че не ги е грижа за околната среда и здравето на хората". "Някои като разпусната банда отиват да блокират, дори не знаят какво, но важното е, че застрашават функционирането на нормалните хора. Страхливци и лъжци! Природозащитници, които не садят дървета, а копаят раци, и открито и чудовищно заплашват президента Вучич със смърт. Няма да го уплашите! И ние няма да ви позволим да застрашите Сърбия в името на лични интереси, които се подкрепят от куртите (визира поддръжници на косовския премиер Албин Курти – бел.ред.), усташите (визира хърватите – бел.ред.) и външните служби", написа Вучевич в социалната мрежа X.

Ден по-рано сръбският президент Александър Вучич заяви, че е получил информация от руските служби за сигурност, че „в Сърбия се подготвят безредици и опит за държавен преврат“.

По повод на тази информация вицепремиерът и бивш шеф на БИА Александър Вулин заяви, че Вучич не е Виктор Янукович и го помоли да не допуска в Сърбия да се осъществи преврат. "Сърбия и историята няма да му простят, ако в Сърбия се случи Майдан или 5 октомври и се повтори окупацията на Сърбия", каза Вулин. Той заяви, че  сръбският президент не трябва да „повтаря грешката на Слободан Милошевич и да не позволява на чужденци и местни мръсници да вземат властта със сила".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?