Премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Зоран Заев се надява на решение с България през първата половина на 2021-ва година. Независимо, че Европейският съюз е изпратил "лош сигнал", страната му остава ангажирана с европейските реформи, които ще продължат с по-силен интензитет през следващата година. Това декларира той на нарочна пресконференция.
"Надявам се, че през първата половина на 2021 г. в много по-спокойна обстановка и в двете страни ще успеем да намерим решение, за да продължим с формалностите, включително провеждане на първата междуправителствена конференция, а по-нататък с отваряне и затваряне на глави", в преговорите за присъединяване към ЕС", каза той, цитиран от БНР, представяйки план "Акция 21-ва" за европейски стандарти в страната.
В плана, целящ ускоряване на процесите за приближаване на страната към ЕС, са включени 10 приоритета. Сред тях са прочистването на правосъдието и борбата с корупцията, както и борбата с фалшивите новини и речта на омразата и опазването на околната среда. През първата половина на 2021-ва Заев обеща да бъде направено дълго отлаганото преброяване на населението, каквото не е извършвано от 18 години и може да промени значително избирателните списъци. Сред обещанията са още за производството на канабис за медицински цели, от което очаква приходи от 250 милиона евро, както и декриминализация на канабиса за лична употреба в малки количества.
По отношение новата концепция за образованието, с която предметът история ще бъде премахнат като самостоятелен (но ще се обедини с география и гражданско образование), премиерът каза, че намерението на правителството не е да премахне предметите история, география, физика или биология в образованието. Целта е ефективност, намаляване на преподавателското съдържание, което е излишно, за да се даде допълнителна възможност на учениците за социални дейности в рамките на времето в училище. Заев подчерта, че няма да бърза с тази реформа, въпреки че, както каза, тя е важна и трябва да започне час по-рано.
"В образованието ние включваме медийна и дигитална грамотност, съдържание за борба с корупцията, екология, но също така съдържание и часове по хигиена, които се оказаха решаващи в борбата срещу COVID-19. Разбира се, новото съдържание не е за сметка на съществуващото. Учениците ще продължат да изучават история, география, химия, биология и всичко останало, необходимо за техните знания. Но за тази работа чрез дебат ще изберем най-добрия модел", подчерта Заев, цитиран от БГНЕС.
Македонци през вековете
"Македонските граждани не си легнаха като българи на 31 декември 1943 г. и не се събудиха като македонци сутринта на 1 януари 1944 г. Те са били македонци през вековете, чувствали са се македонци и се чувстват македонци, това е нашият директен отговор". Това коментира още премиерът на Северна Македония Зоран Заев, цитиран от БНГЕС, в отговор на журналистически въпрос за неотдавнашните изявления на българския министър на отбраната Красимир Каракачанов, който заяви, че "всеки, който е прочел поне пет страници от историята, знае, че македонците преди 44 г. са били българи". По думите на Заев няма нужда да се изпраща протестна нота, защото това е публично изявление, на което и той отговаря публично.
"В духа на приятелството, ние продължаваме с внимателен наратив, но разбира се, реагираме директно на това, което ни наранява. Ние сме македонци, били сме македонци и си оставаме македонци. И аз апелирам към приятелска България, особено към обществениците и към моя приятел Красимир Каракачанов, с когото имам наистина приятелски отношения, да разберат, че колкото и да е популярно това в България, колкото и да не разбирам възприемането му, то наранява, защото засяга нашите чувства", заяви Заев. Премиерът подчерта, че македонският народ познава славянската история, познава кирилицата, познава глаголицата, познава растежа и развитието на македонския език и добави, че той няма допирни точки, за да поставя под въпрос или по някакъв начин да наврежда на българския език и българска идентичност.
"Вярно е, че имаме обща история, ние сме го приели. Също така е вярно, че имаме отделна, своя си история. Нека двете държави бъдат умни и разглеждат общата история като нещо, което ни прави по-добри приятели заради по-добро сътрудничество, вместо като нещо, което ни разделя", апелира Заев. Премиерът предупреди, че предстои сериозен период на огорчение в Северна Македония, тъй като никой не е предполагал, че България може да наложи вето и това е „болезнено и тежко, трагично и катастрофално“.
По отношение на това дали страната ще предостави защитата на небето си на България, предвид неотдавнашните провокации, Заев каза, че правителството е решило да предложи на София да бъде втората страна след Гърция, която да покрие македонското небе със своите самолети, защото отговаря на стандартите за това. "Благодарни сме за предложенията от Турция и Италия, но все пак имаме съседи - освен Гърция, това е и България. Придържаме се към офертата, тъй като тя ще засегне както българския народ, така и неговите представители, което означава пълно доверие за изграждане на приятелство", каза Заев.