Научно-екологичният център "Делфа" съобщи, че в Новоросийск на 24 декември са открити да мъртви делфина, като поне за едното животно е ясно, че е загинало от разлива на мазут. До момента е известно за общо 20 загинали делфини и 200 птици.
След сблъсъка на два танкера в Керченския проток на 15 декември в Черно море се изляха над 3000 тона мазут. Замърсени са около 50 км крайбрежие в Краснодарския край, засега основно край Анапа и Кубан. Засегнатата територия е около 800 кв. км. С почистването се занимават над 5000 спасители и доброволци.
На територията на Краснодарския край е обявено извънредно положение от регионален характер. Досега беше от местен, съобщи губернаторът Вениамин Кондратиев.
Той каза, че изхвърлянето на мазут в морето не спира. "Според първите преценки на учените и специалистите основното количество мазут трябваше да остане на дъното на Черно море, което щеше да позволи да бъде събран. Но времето диктува условията, въздухът се затопля и мазутът се издига на повърхността. Вълните го изхвърлят на плажовете ни", заяви Кондратиев.
По-рано ръководителят на руското следствие Александър Бастрикин започна наказателно преследване заради липсата на мерки по ликвидирането на мазута в Краснодарския край.
Доброволците, които чистят крайбрежието на Кубан от мазут, призоваха президента Путин и премиера Мишустин да се намесят и да пратят допълнителни сили за почистване на брега, за спасяването на птиците и морските млекопитаещи.
Руската редакция на Би-Би-Си разговаря с доброволците и разказва какво се случва в зоната на екологичната катастрофа.
Лепкав мазут по птиците
Екологът Евгений Витишко от много години се занимава с проблемите на околната среда в Южна Русия и е добре познат в Краснодарския край. През 2013 г. той бе осъден за повреждане на оградата на тогавашния губернатор Александър Ткачов заради кампанията срещу преграждане на крайбрежната ивица от частната къща на чиновника.
Този път Витишко пое ръководството на спасителната операция за птиците, покрити с мазут. Витишко заедно с доброволците организира щаб в автомивка в селището Витязево близо до Анапа.
Птиците, които доброволците и местните жители намират на брега, са в „ужасно състояние“, разказва жителката на Анапа Ася, която вече няколко дни излиза на плажа, за да почиства мазута.
„Тези, които са близо до брега, са птици, които вълните са изхвърлили. Тяхната съдба се решава за часове“, казва тя. „А повечето птици плуват в морето, те също са в мазут, но все още имат сили. И тях трябва да ги хващаме — за това събираме хора с лодки“. „Има птици, които изобщо не могат да се движат. Изглеждат просто като топка от мазут. Живи са, но не могат да отворят човките си“, казва доброволката Ксения, която помага в щаба във Витязево. Но обикновено, разказва тя, ловенето на птици е доста трудно: „Те кълват, трябва да имаш определена сръчност, за да ги хванеш“.
Доброволците по цялото крайбрежие улавят птиците и ги носят в щаба, който Витишко е организирал в автомивката.
„В момента около 300 души работят постоянно: някои събират, други мият, дават лекарства, хранят“, казва той. „Първоначално даваме на птиците същото, което даваме на хора при отравяне: ентеросгел, полисорб. За миене използваме картофено нишесте и обикновен препарат за съдове Fairy. Миенето на една птица отнема около 40 минути“.
След това птиците се хранят и остават под наблюдение на орнитолог и ветеринар.
Помощта е много — и от местните власти, и от обикновените хора, и от бизнеса: „Бизнесмените от Ростов ми изпратиха 5 тона почистващи средства“, казва екологът. Частни орнитологични центрове в Краснодар и Ставропол приемат птици временно: общо при тях ще бъдат изпратени 250 птици. За тях ще трябва да се грижат още дълго, до смяната на оперението: в момента перата са повредени от мазута и не топлят птиците през зимата. "Възстановяването на птиците може да отнеме шест месеца, ако не и година", пресмята Витишко.
Три дни преди екокатастрофата Ксения от Витязево има обикновен живот: работа, четири деца. Сега Ксения е доброволец в щаба, тя хваща и мие птици, покрити с мазут. „Ами, в момента съм отместила работата на втори план. Защото тук ситуацията е извънредна, катастрофална. Затова някой трябва да се заеме, който има възможност и не е с работно време от девет до пет.“
Лопати, гребла, прииждащ мазут
Жителката на Анапа Ася казва, че бурята донесла много мазутни петна и покрила цялата брегова линия с черни петна. Тогава местните жители започнали да се организират, за да спасят брега на Черно море.
В телеграм-чатовете започнали да се разпространяват инструкции за доброволците: задължително е да сте с респиратори и ръкавици, тъй като мазутът отделя силен газ и миризма. "Много хора идват с платнени маски или дори без тях и започват да се чувстват зле, замайва им се главата", разказва Ася.
Хората се въоръжават с гребла, лопати и торби, за да почистват мазута. „Най-трудното е да събираш малките петна, защото те могат да се събират само с лопати, с гребла не става, те не се събират на купчинки. И става бавно, като с чаена лъжичка, ние това събираме“, разказва Ася за почистването на мазута.
"Във Витязево ситуацията не е толкова плачевна", разказва местната жителка Наталия. Тя хваща птици на плажа и разказва, че участък на километър от брега вече е почистен с мазут, въпреки че малки петна в пясъка все още остават. Тя ходи да чисти без средства за защита, тъй като миризмата се разнася от вятъра.
В „Грийнпийс“ предполагат, че последствията от катастрофата ще се разпростират в продължение на няколко години. „Вторичното замърсяване от разлива ще продължи още по-дълго, особено ако не бъдат взети мерки за правилната утилизация на мазута“, съобщиха от организацията.
На 18 декември медиите съобщиха, че централният плаж на Анапа е напълно почистен от мазут. В четвъртък, 19 декември, и. д. началник на Главното управление на МЧС на Русия за Краснодарския край Андрей Потахов заяви, че нови „петна на разлив на мазут по морския бряг“ вече не се появяват.
Късно вечерта на 19 декември Витишко разказа на Би-Би-Си: „Току-що минах и видях: централният плаж отново е покрит с мазут. Това е тежка, изтощителна работа, която не се прави за една седмица. Част от мазута е във въздушно състояние, а част е на дъното, и не знам колко време ще продължи да се разпределя. Може да продължи до началото на курортния сезон. За Анапа, вероятно, този курортен сезон е загубен.“
Същото казва и местната жителка Ася: мазутът, който е изхвърлен на брега, е само част от нефтопродуктите, разлети по морето. „Мазутът, който се изля, сега е на дъното и през март-май, когато водата започне да се затопля, мазутът ще започне да се топи. И с всеки месец, с всеки летен ден, ще продължава да се изхвърля на брега. Така че едва ли ще можем да се справим с това скоро“, казва тя.
Според Ася, в Анапа не се вижда особена подкрепа от властите. Тя твърди, че основно в почистването на плажа участват не местните служби, а „небезразлични граждани“. „Днес на брега работеха два трактора, и това е максимум за два или три дни“, каза тя. „Властите не се справят. Днес кметът на Анапа ми се оплакваше, че е изкупил всички лопати от околните магазини, няма лопати. Вчера моите доброволци пращаха снимки [от плажа]: лопатите разхвърляни, торбите изоставени до тях. Работният ден приключи и [служителите изпратени от властите] оставили всичко на плажа, а там има буря“, разказва Витишко.
"На самите доброволци им липсва координация и информация къде точно се нуждаят от тях — доброволците са готови да пристигат от различни градове, но няма хора, които да ги организират", казва жителката на Витязево Наталия.
Екологът Витишко си спомня разлива на мазут в същия район през 2007 година. Тогава също доброволци се включваха в работата. „Но тогава много от нещата — и финансирането, и разбирането за ситуацията — се въртяха около „Грийнпийс“, WWF, международни природозащитни организации. А сега повечето от тези, които се включиха, дори не са природозащитници“, казва той. Сега както WWF, така и „Грийнпийс“ са признати за нежелани организации в Русия и са принудени да прекратят дейността си в страната. "След разлива през 2007 година се бориха с последиците около година и половина, но през това време успяха да намалят концентрацията на вещества само до допустимите норми", разказа екологът Георги Каваносян. „А след това още 10 години обикновено бактериите довършват това, което не е довършил човекът, те се хранят с тези въглеводороди и едва тогава ситуацията се нормализира“, казва той. "Този път за пълното почистване от последиците ще са необходими също около 10 години", прогнозира Каваносян.