Няма шанс да бъде наложена зона забранена за полети в небето над Украйна. Това твърдят военни анализатори, цитирани от западни медии. Според тях, ако САЩ, Великобритания и техните европейски партньори наложат такава зона, това може лесно да доведе до ядрена конфронтация между НАТО и Русия.
КАКВО Е ЗОНА БЕЗ ПОЛЕТИ
Такова решение би забранило всички неразрешени предварително полети над Украйна. Западните държави наложиха същата санкция над части от Ирак за повече от десетилетие след Войната в залива от 1991 г., а също така по време на гражданските войни в Босна и Херцеговина (1993-1995 г.) и в Либия (2011 г.).
ЗАЩО НАТО НЯМА ДА ПРЕДПРИЕМЕ ТАКАВА СТЪПКА В УКРАЙНА
Казано просто - защото същестува риск от пряк военен конфликт с Русия, който може да ескалира в по-широка европейска война с мощно ядрено въоръжение.
Въпреки че тази идея вече владее общественото мнение, обявяването на забранена за полети зона би принудила пилотите на НАТО да свалят руски самолети. Дори повече от това - в допълнение към своите изтребители, НАТО ще трябва да разположи зареждащи с гориво самолети и самолети за електронно наблюдение в подкрепа на такава мисия.
А за да защити тези свои сравнително бавни, високолетящи самолети, НАТО ще трябва да унищожи батареите с ракети земя-въздух в Русия и Беларус, отново рискувайки по-широк конфликт.
"Единственият начин за въвеждане на забранена за полети зона е да изпратим самолети на НАТО в небето над Украйна, след което да наложим тази зона, сваляйки руски самолети - обясни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. - Разбираме отчаянието (б.р. - на призивите за зона), но смятаме, че ако направим това, ще стигнем до пълноценна война в Европа. Като съюзници в НАТО имаме отговорност да предотвратим разрастването на тази война извън Украйна".
КАКВО БИ ПОСТИГНАЛА ЗАБРАНЕНА ЗА ПОЛЕТИ ЗОНА
Украинските власти и хората, които се събират нощ след нощ в бомбоубежища, казват, че такава зона ще предпази цивилните - а вече и атомните електроцентрали - от руски въздушни удари. Но анализатори твърдят, че повече щети причиняват руските сухопътни сили, а не авиацията.
Това, което украинците всъщност искат, е по-широка интервенция, като онази в Либия през 2011 г., когато силите на НАТО предприеха атака срещу правителствени позиции, твърди Джъстин Бронк - научен сътрудник в Royal United Services Institute в Лондон. И добавя, че това едва ли ще се случи, когато противник е Русия.
"Те искат да видят как Западът нахлува и унищожава ракетната артилерия, която стреля по украински градове - казва Бронк. - Но няма да воюваме срещу руската армия. Тя е мощна ядрена сила. Няма начин да съставим възможен модел, камо ли да контролираме верижната ескалация, която би произлязла от такова действие."
КАКВО СЕ СЛУЧВА В НЕБЕТО НАД УКРАЙНА
Прогнозите, че Русия бързо ще установи контрол над украинското небе, не се сбъднаха. Военни експерти се учудват защо руската армия реши да остави повечето от бойните си самолети на земята по време на тази масивна сухопътна офанзива.
Едно от възможните обяснения е, че руските пилоти не са добре обучени да подкрепят мащабни сухопътни операции - ангажимент, който изисква координация с артилерия, хеликоптери и други бойни единици в бързо променяща се среда.
"Мисля, че са притеснени, защото това е доста ограничена зона. Не е като в Близкия Изток, където има големи пространства във въздуха - обяснява Робърт Латиф - пенсиониран генерал-майор от американските военно-въздушни сили, която сега преподава в Университета на Нотърдам, Индиана. - Така те лесно може да се отклонят от границите на полета. Като се имат предвид руските и украински защитни системи, както и украинските (колкото и малко да са) и руски самолети - става много объркващо. Смятам, че руснаците са малко объркани относно това дали ще успеят да се справят в действителност".