Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски призова гражданите на РС Македония да излязат на предупредителен протест след интервюто на премиера Зоран Заев за БГНЕС, в което – според оценката на електронното издание на близкия до опозицията в Скопие вестник „Вечер“ - той се е отказал от партизаните в Национално-освободителната война, отказал се е също от македонския език и идентичност, предаде агенция "Фокус".
"Протестирайте сега, за да не е късно! Ако нашите дядовци от 1941 до 1944 г. са се борили срещу „администрацията“, каквито манипулации изрича Заев, то това ги прави „терористи“ и „престъпници“, а не освободители. Нашата свобода е дело на борбата на хората срещу окупатора, с много жертви, падения и победи. АСНИМ е вторият Илинден, а Народоосвободителната борба е част от европейската борба за свободни нации.
Македония е за приятелство, но приятелството означава взаимно уважение. Ако няма уважение, няма да се разберем. Нека не бъдем глупави, нека бъдем силни, преди да е станало късно. Призовавам за безпартиен предупредителен протест в защита на червените линии, които са последната опора на нашата идентичност...Тук не става въпрос за партии, а за Македония, Илинден и АСНОМ, какви сме и какви искаме да останем“, написа Мицковски в социалната мрежа Фейсбук, като уточни, че заради епидемиологичната ситуация протестът ще се проведе с автомобили.
ВМРО-ДПМНЕ разпространи тази сутрин декларация, че Заев е "позор за държавата" и след изразените от него антидържавни възгледи оставката е неизбежна стъпка.
"Няма македонец, който да не се срамува от ухажването на Заев на българското правителство в ущърб на македонските интереси. Зоран Заев продава македонската идентичност, език и история. Зоран Заев се отказа от Гоце Делчев - червената линия на македонската идентичност. От центъра на Скопие Заев каза, че българите са освободители през Втората световна война, и по този начин отъждестви македонските партизани с бандити. Зоран Заев се отказа и потъпка жертвите на Орце Николов, Раде Йовчевски Корчагин, Стив Наумов, Вера Йоцич, Борка Талески, Методия Андонов Ченто и множество други знайни и незнайни герои, дали живота си за свободна Македония“, заявиха от ВМРО-ДПМНЕ.
Бившата депутатка и коалиционен партньор на Зоран Заев Лиляна Поповска от партията ДОМ написа във Фейсбук", че изявленията на Заев за агенция БГНЕС са "национално и ментално самоубийство". "Ужас до болка. Ако на ЕС му трябва такова национално и ментално самоубийство, тогава ЕС, такъв какъвто го уважаваме и желаем, е престанал да съществува!? Неприемливи са такива изявления от македонски политици по сериозни въпроси! От чие име говори? Никой няма мандат за това", е написала Поповска.
Същевременно министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи смята, че предстоящият период трябва да се използва за връщане на доверието в Договора за приятелство между Република Северна Македония и България, което би позволило провеждането на междуправителствената конференция с ЕС през декември, по време на германското председателство. Нерешаването на този въпрос сега според него би оставило дълбоки последици за отношенията между двете страни и за възможността той да бъде решен в бъдеще, пише "Слободен печат".
Ние работим с конкретни идеи, с конкретни предложения как да се превъзмогнат тези различия с цел да се съгласува рамката като условие за провеждането на първата междуправителствена конференция през декември, заяви Османи на пресконференция, като не пожела да навлиза в детайли за разговорите, които се водят, тъй като, както посочи, те са още във формата на идеи и предложения, за които все още няма съгласие между страните, пише изданието.
Като малка крачка напред в правилната посока определи вицепремиерът Красимир Каракачанов вчерашното интервю на премиера на Северна Македония Зоран Заев, че изпълнението на Договора за добросъседство с България ще бъде закон.
В Националния военен университет във Велико Търново Каракачанов заяви, че историята на България и Македония е обща до 1944-та година, но е част от българската история. На България са необходими гаранции, които могат да бъдат дадени само с подписан документ, подчерта Красимир Каракачанов.
България настоява в договора на ЕС с Република Северна Македония да бъде записано условието и да е ясно, че България по всяко време може да спре преговорния процес, когато договорът между България и Северна Македония не се изпълнява, заяви Каракачанов. Той настоя декларираната от премиера Зоран Заев промяна в позицията към страната ни да излезе от формата на декларация и медийно интервю и да стане междудържавен документ:
Каракачанов: Интервюто на Заев е малка крачка напред в правилната посока
Като малка крачка напред в правилната посока определи вицепремиерът Красимир Каракачанов вчерашното интервю на премиера на Северна Македония Зоран Заев, че изпълнението на Договора за добросъседство с България ще бъде закон, предава БНР.
В Националния военен университет във Велико Търново Каракачанов заяви, че историята на България и Македония е обща до 1944-та година, но е част от българската история. На България са необходими гаранции, които могат да бъдат дадени само с подписан документ, подчерта Красимир Каракачанов.
България настоява в договора на ЕС с Република Северна Македония да бъде записано условието и да е ясно, че България по всяко време може да спре преговорния процес, когато договорът между България и Северна Македония не се изпълнява, заяви Каракачанов. Той настоя декларираната от премиера Зоран Заев промяна в позицията към страната ни да излезе от формата на декларация и медийно интервю и да стане междудържавен документ:
„Декларацията не е документ, не е междудържавен договор. Затова ние искаме или анекс, или нов договор, или протокол, подписан, в който има много ясни гаранции какво се случва, кога се случва. Основното нещо е езикът на омразата. Ние искаме ясна гаранция как ще се променя тяхната образователна система, със срокове, тъй като самият преговорен процес е дълъг, той може да продължи и 10 години. За да дадем съгласие да започне, ние искаме разписана пътна карта“.
Каракачанов поздрави премиера Заев за заявената позиция и посочи, че ако се върви в тази посока следващата година може да се говори за започване на преговорния процес за присъединяването на Северна Македония към ЕС.
Заев държи на думите си
Съжалявам, че моето интервю за агенция БГНЕС предизвика негативни емоции в страната ни. Но в същото време искам да подтикна македонската общественост за помощ в приближаването до решение на въпроса с България. Това заяви македонският премиер Зоран Заев в обръщение към обществеността.
„Двете страни трябва да се съгласуваме по историческите въпроси и да развием капацитет за разбирателство и прошка. Европейските народи се договориха да не забравят, но да си простят в името на бъдещето. Дълбоките разлики и исторически конфликти бяха оставени в миналото заради бъдещето на Европейския съюз. Това е и моето най-голямо желание и ще го следвам докато имам шанс за път към европейско бъдеще”, каза още премиерът.
Шекеринска: Ако българите са фашисти, значи и германците са такива
Като правителство и като граждани ще правим всичко по силите си да не ставаме заложници на историята. Тъмните страници от балканската история не трябва да бъдат наша съдба и ако европейските нации намериха сили да не забравят, но да простят, ние също трябва да го направим. Това заяви днес министърът на отбраната на Северна Македония Радмила Шекеринска, която подчерта, че целта на правителството е да намира решения, които да осигурят европейско бъдеще на страната, съобщи МИА.
Във връзка с реакциите на интервюто на премиера Зоран Заев за агенция БГНЕС Шекеринска заяви, че казаното от министър-председателя не е отричане нито на фашистката заплаха, нито на антифашистката борба.
„Планът, политиката, желанието на премиера е да отвори малко повече врати за сътрудничество между Северна Македония и България и да не позволи онова, което се е случило преди 70 години да е единственото, което да обсъждаме през ХХI век”, каза тя.
Шекеринска подчерта, че като правителство през изминалия период са доказали, че искат и могат да работят за постигане на компромис, но могат да казват „не”, когато предложенията са неприемливи.
„Фашизмът не е етнически оцветен. Днес, когато говорим за отношенията си с Германия, не позволяваме те, както и отношенията между Франция и Германия да бъдат доминирани от въпроса за фашисткото минало”, каза министърът.
Въпросът е дали днес ще вземем решения само въз основа на случилото се преди 70 години.
„Мисля, че по-голямата част от гражданите, особено онези, които са силни поддръжници на антифашистката борба в Македония, искат да видят бъдещето като такава възможност, а не като заложник на историята“, заключи Шекеринска.
ВМРО-НП: Заев говори истината
ВМРО-Народна партия изразява подкрепата си за смелостта, с която именно г-н Зоран Заев говори за македонската история. Това изрази в своя позиция основаната от бившия премиер на Македония Любчо Георгиевски партия във връзка с интервюто на премиера Зоран Заев за агенция БГНЕС, посрещнато с много критика от македонската общественост.
За съжаление, онова, което македонската историография трябваше да го отвори през изминалите десетилетия демокрация, се наложи да ни го съобщи радикално политик, който в момента е премиер на страната, се казва още в позицията.
Всичко онова, което Зоран Заев каза, е вярно и в съответствие с обективната история и в съответствие с много голяма част от книгите, извадени от македонския архив. Това, че голяма част от македонските граждани са шокирани, говори единствено, до каква степен е било индоктринирано македонското общество.
Особено объркващ е острият тон на партия ВМРО-ДПМНЕ, която внесе идеята за приятелство с България и обективно представяне на македонската история в началото на 90-те години и направи най-големите стъпки за сближаване с тази държава, се казва в заключение в позицията на ВМРО-НП.