Медия без
политическа реклама

Екскадри на БНТ искат Кошлуков да не се допуска до шефския конкурс

Те публикуват и 13 критерия, на които новият директор трябва да отговаря

30 Май 2022
БГНЕС

Бивши кадри на БНТ, сред които журналисти, водещи и продуценти на предавания, призоваха Съвета за електронни медии да не допуска сегашния директор на телевизията Емил Кошлуков до същинската част на конкурса за нов шеф на обществената медия, която ще се състои в края на юни. Както „Сега“ писа, бившият депутат е един от осемте кандидати за поста, които миналата седмица подадоха документи за участие в надпреварата. Според хората, работили на „Сан Стефано“ 29, на Кошлуков не трябва да се позволява да бъде част от нея „поради уронване престижа на обществената телевизия, политически зависимости и злоупотреба с власт“. Отвореното писмо на работилите в БНТ е изпратено до президента Румен Радев, до парламентарната комисия по култура и медии и до министъра на културата. То е подписано от Камен Алипиев, Искра Ангелова, Горан Благоев, Марио Гаврилов, Камелия Дончева, Роберт Ковачев и Боряна Пунчева

Минаха вече три години, откакто Емил Кошлуков е директор на обществената БНT. Тези три години бяха белязани от поредица протести за свалянето именно на този директор – нещо, което досега рядко се е случвало в историята на БНТ; критични доклади от европейски институции за точно за неговото управление; дори няколко наказания, наложени му от предишния състав на СЕМ; всеобщо обществено неодобрение на начина, по който беше присвоена от политически и олигархични кръгове обществената ни медия, радвала се на най-голямо доверие и по който беше доведена от настоящия ѝ директор до ранга на пропагандна „държавна“ ПР медия“, пишат бившите кадри на БНТ.

Те припомнят, че през мандата на Кошлуков БНТ е била обект на критики у нас и в Европа. Критичните доклади на Организацията за сигурност и сътрудничество на Европа /ОССЕ/, Европейската комисия и Репортери без граници подчертаваха срива на свободата на словото у нас до 112-то място, като посочваха водещата роля на БНТ в този процес. Припомняме и драматичното противоречие между мониторинга на нашия СЕМ и този на ОССЕ и Репортери без граници – мониторинг, проследил отразяването на първите избори през 2021 г., който установи тежка пристрастност на БНТ в полза на ГЕРБ. Когато пак от чужбина ни доказаха и посочиха недвусмислено, че БНТ е зависима от управляващите и статуквото. Припомняме и как тогава БНТ и СЕМ обвиниха авторитетните европейски институции и независимите експерти в лъжа!“, продължават доскорошните служители на БНТ.

Авторите на писмото публикуват и списък с 13 критерия, на които бъдещият директор трябва да отговаря.

1. Да е уважавано име в професионалната общност и да има реализирани телевизионни проекти, които да са свързани с обществената мисия на телевизията, като доказателство, че мениджърските му качества са в съответствие с бъдещата му длъжност на генерален директор на БНТ.

2. Да има концепция – идейна и структурна, в която да са ясно разписани конкретните етапи на реализация по време на мандата, критериите, които ще се спазват при провеждане на заложените реформи, както и финансовите параметри, които гарантират изпълнението ѝ.

3. Да има в управленската си концепция заложени идеи за развитие или преструктуриране на каналите в групата на БНТ – насоченост, специфика, организационна и продуцентска обезпеченост.

4. Да посочи авторски или лицензионни обществени формати, предавания и проекти, които да илюстрират пълноценно намеренията му за развитие на БНТ.

5. Да представи концепция, с която да гарантира развитието на обществената медия в подкрепа на демократичното и европейско развитие на България.

6. Кандидатите не трябва да имат в професионалната си биография факти, които свидетелстват за упражняване на цензура, ограничаване на свободата на словото и натиск върху правото на журналистическо мнение и изразяване, когато то е в съответствие с правилата на етичния кодекс на българските медии и БНТ.

7. Да не е бил основател и лидер на политически формации и партии, да защитава принципа на равна отдалеченост от тях и да е доказал, че защитава баланса на мнения и гледни точки в публицистичните предавания и новините на обществената телевизия.

8. Да не е имал професионална обвързаност с олигархически структури и финансова зависимост от тях.

9. Да не е участвал в управлението и организационните структури на фалирали медии, били собственост на олигархични кръгове.

10. Да не е бил сътрудник на комунистическите тайни служби.

11. Да има висше образование (магистратура) по журналистика, политически науки, филология, икономика или право или друга близка до медиите специалност.

12. Да е управлявал екипи и участвал в производството и създаването на телевизионна продукция, да познава процеса на създаване на телевизия не само на теория, а и на практика.

13. Да не е бил обект на критичните доклади на ОССЕ, Европейската комисия, EBU и Репортери без граници.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата