Медия без
политическа реклама

Русия ще похарчи 47 млн. рубли за пиар в България и други държави

Рекламата трябва да се излъчи до края на годината

14 Дек. 2023
Русия започва масова рекламна кампания по всички видове медии
БГНЕС/ЕПА
Русия започва масова рекламна кампания по всички видове медии

До края на годината Русия ще проведе масирана реклама в редица страни, сред които и България. "Россотрудничество" е обявила три поръчки за 46.6 млн. рубли /около 468 000 евро/ за хвалебствени статии и реклама в страните от бившия съветски блок, Азия и Африка. Те трябва да приключат за рекордно кратко време - до края на годината остават само три седмици.

Според първата поръчка "Россотрудничество" ще похарчи 21.6 млн. рубли /около 214 000 евро/ за видео до 30 секунди за руската помощ за страните получатели на техническа, финансова и хуманитарна помощ, което ще бъде излъчвано в 20 страни, сред които и България и Израел. Във всяка страна видеото трябва да бъде показано поне 100 пъти. Преди "Россотрудничество" не е поръчвало такава реклама в Израел и България, отбелязва Телеграм каналът "Агенцията". Сумата обаче изглежда доста скромна за желаните цели - производство на видео и неговото разпространени в толкова държави.

Друга част от парите - 12.7 млн. рубли, ще отидат за турове на журналисти от страните от Близкия Изток и Африка, посветен на проблемите на продоволствената сигурност. Журналистите ще трябва да публикуват поне 30 материали за дейността на Русия в тези сфери.

В трета поръчка ще бъдат дадени 12.3 млн. рубли /122 000 евро/ за реклама в руските и западните социални мрежи, голяма част от които са забранени в Русия. Рекламата е насочена към жителите на страни от Азия, Африка, Близкия Изток, Европа и Латинска Америя - не по-малко от 20 страни. За първи път освен традиционните СМИ учреждението към руското министерство на външите работи ще използва и  YouTube, Google Discovery и Google.

Работата по трите поръчки трябва да приключи до края на 2023 г. Според "Агенцията" поне от 2019 г. "Россотрудничество" не е харчила толкова пари за информационни кампании, особено в толкова кратки срокове. Общият бюджет на ведомството, според сайта за държани поръчки, е около 90 млн. рубли.

Миналата седмица The Economist написа, че пропагандата на Кремъл се е оказала особено ефективна в страните от "глобалния Юг".

България беше и вероятно все още е най-уязвимата страна от НАТО и ЕС за руска дезинформация и пропаганда. Проучванията показват, че почти половината от населението симпатизира на режима на Путин преди войната. Този дял е намалял след 24 февруари 2022 г.: от 45% през 2021 г. на 30% през март 2022 г., според проучване на GLOBSEC. Руската пропаганда рязко се увеличи онлайн след 24 февруари 2022 г., както се вижда в подробен доклад на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Пропагандата и дезинформацията се разпространяват чрез известни онлайн издания, които застанаха на руската страна в конфликта, и чрез нови домейни с неясна собственост, които директно нямат голяма посещаемост, но съдържанието им се разпространява масово във Facebook. Проучванията показват, че повече от 60% от българите разчитат на Facebook като основен канал за информация. Това принуди българското правителство да забрани 40 000 IP адреса и домейни, за които се смята, че са свързани с руски DDOS атаки. Българските власти също изразиха опасенията си пред Мета (собственик на Facebook), че руската дезинформация и пропаганда се разпространяват в мрежата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата