1:3 с Швейцария на старта ни отдалечи от Мондиал 2022

Катастрофални първи 15 минути показаха нагледно изоставането на българския футбол

Халфът Кристиян Малинов безпомощно си оправя чорапите, а зад него Сисиньо е направил тъжна физиономия след първия гол на швейцарците.

Националният отбор на България започна със загуба участието си в квалификациите за футболния Мондиал 2022 - 1:3 от Швейцария. Това не само вгорчи дебюта на селекционера Ясен Петров, но и бе практическа демонстрация, че много трудно бихме намерили (и още повече - бихме заслужили) място на голямо първенство.

Особено болезнени бяха първите 15-ина минути. До 13-ата гостите водеха вече с 3:0 с първите си три точни удари към вратата, които не бяха последвани от други до почивката. Бреел Емболо ("Борусия", М) откри в 7-ата мин., след като надскочи Петър Занев и засече с глава центриране отляво на Рикардо Родригес ("Торино"). В 10-ата мин. швейцарците отбелязаха втори гол чрез Харис Сеферович ("Бенфика"), който надигра Занев и се възползва от подаването на Джердан Шакири ("Ливърпул"). Последният напредна в 13-ата мин. и шутира, при което топката мина през ръцете на ошашавения вратар Пламен Илиев и Стивън Зубер ("Айнтрахт") само довкара.

В тези минути Швейцария изнесе лекция накъде върви модерният футбол (и най-вече къде сме ние) - страхотна организация в играта, строга тактическа дисциплина, правилно позициониране, скоростна игра с едно подаване и убийствена ефективност пред вратата. Срещу всичко това ние не успяхме да отговорим по никакъв начин... Останалото го каза статистиката - до почивката, когато гостите играха по-настървено, процентното владеене на топката бе 72:28 в тяхна полза. Те имаха 8 възможности за гол срещу една за нас и три точни удара (от които бяха отбелязани три гола) срещу нула (0) за нас. А равносметката при пасовете бе отчайваща за нас - 115 подавания на българския отбор (от тях 80 точни) срещу 372 за Швейцария (327 точни).

Още по средата на първото полувреме и през цялото второ гостите очевидно свалиха темпото, явно с мисъл за домакинството си срещу Литва в неделя. Това даде възможност и на българския тим да заиграе. В 46-ата мин. Кирил Десподов завърши с прекрасен далечен удар наша атака и резултатът бе намален. При шута обаче играчът на "Лудогорец" бе засечен от съперник и трябваше да бъде заменен принудително заради травма в десния глезен. Нашият тим стигна до още един много удобен шанс, но вратарят Ян Зомер ("Борусия", М) спаси шута на новия ни капитан Георги Костадинов ("Арсенал", Тула). До края Спас Делев имаше също удобна възможност, а удар на капитана на швейцарците Гранит Джака ("Арсенал", Лондон) мина на сантиметри от дясната греда на Пламен Илиев.

Чест прави на треньор Ясен Петров, че рискува и въпреки сериозния съперник започна с нов вариант в защитата, при който титуляр бе дебютантът Даниел Димов ("Черно море"). След почивката своите първи мачове за националния тим записаха като резерви Момчил Цветанов ("Локомотив", Пд), Атанас Илиев ("Ботев", Пд) и Илиан Илиев-младши ("Черно море"). За отбелязване е и завръщането в националния тим на Ивайло Чочев ("ЦСКА 1948"), след като бе получил тежка травма в световната квалификация срещу Черна гора (1:1) на 22 март 2019 г.

"Това бе сблъсък с реалността. Голяма роля изигра фактът, че ние в този си вид сме за първи път и имахме само три дни да работим. Допуснахме детински грешки. Не мога да го обясня защо - от притеснение или от много желание. А един сработен отбор веднага наказва подобни грешки. След почивката футболистите се постараха. Опитахме да играем, да пресираме по-високо. Нещата бяха по-прилични донякъде. През втората част имаше промяна, но след като ти поведе Швейцария с 3:0 е много трудно. В предни позиции те имат много по-силни футболисти, дори и чисто физически. Мисля, че всички, които влязоха, като смени се представиха на добро ниво. Няма как да направим чудеса за три дни. Бих искал футболистите да разберат, че футболът се играе 90 минути, а не само 45. Трябва да сме много концентрирани от първата минута", коментира след мача Ясен Петров пред БНТ.

Следващият мач на националите ни е в неделя, когато от 21:45 ч. тимът излиза срещу четирикратния световен шампион Италия, отново на ст. "Васил Левски".