19-годишна полякиня превзе "Ролан Гарос"

Това е лудост, идва ми малко в повече, обяви Ига Швьонтек, която не даде и сет на противничките си в Париж

10 Окт. 2020Обновена

19-годишната полякиня Ига Швьонтек завоюва титлата на "Ролан Гарос", побеждавайки американката София Кенин с 6:4, 6:1 във финала на турнира от Големия шлем по тенис. Швьонтек триумфира в мача след 83 минути игра.

Тя стана първата представителка на страната си с победа в надпревара от Шлема. Също така не загуби нито един сет в хода на турнира, което за последно бе постигнала Жюстин Енен (Бел) през 2007 г. До момента световната №54 имаше само един финал в  кариерата си – загубен от Полона Херцог в International турнира на клей в Лугано (Швей) през 2019. В Париж обаче тя се справи до мача за титлата без да даде нито един сет на противничките, включително поставената под №1 Симона Халеп (Рум) и над миналогодишната финалистка Маркета Вондроушова (Чех).

Швьонтек започна ударно мача и след само 8 минути водеше в резултата с 3:0 с пробив във втория гейм. Кенин, шампионка от Australian Open през януари, обаче се окопити бързо и възстанови равенството – 3:3.

След това при 4:3 за полякинята в осмия гейм тя имаше три брейкбола и при третия съумя да пробие и поведе с 5:3, но после не успя да вземе своя сервис. Швьонтек обаче отговори с рибрейк, който й донесе успех в първия сет с 6:4.

Вторият сет започна с пробив на Кенин, но полската тенисистка го върна незабавно, а после го затвърди. След този трети гейм Кенин поиска медицинска помощ и прекара в съблекалнята няколко минути. След медицинския таймаут Кенин сервира при 1:2 във втория сет и отново допусна да бъде пробита – 1:3.

Швьонтек направи решителна стъпка към спечелването на втория сет и съответно титлата, спечелвайки подаването си в петия гейм и повеждайки с 4:1. Тийнейджърката не спря дотук, направи пробив на нула и сервира за спечелването на сета. Швьонтек поведе с 40:30 и реализира първата си шампионска титла.

Тя стана най-младата тенисистка с победа в турнир от Шлема след сръбкинята Моника Селеш през 1992 г. Също така е и втората непоставена тенисистка, която печели в "Ролан Гарос" след латвийката Альона Остапенко през 2017 г.

"Трудно е да отговоря, не знам какво се случва. Много съм щастлива, семейството ми най-накрая успя да пристигне тук и да бъде с мен. Това е лудост - каза Швьонтек. - Преди 2 години спечелих турнира на двойки при девойките тук, а сега съм на това място и държа титлата на сингъл. Това е толкова кратък период. Всичко сега ми идва малко в повече."

Sofia Kenin vs Iga Swiatek - Final Highlights I Roland-Garros 2020. Watch the best moments of the final between Sofia Kenin and Iga Swiatek. The Polish playe...