Медия без
политическа реклама

20 пожалени дървета открехнаха вратата към строеж на "Армията"

В общината представителите на "ЦСКА-София" изтъкнаха също, че отстъпват 40 дка пред стадиона за парк

11 Юли 2023Обновена
Арх. Цветан Петров (вдясно) представя пред комисията плановете за сечене и засаждане на дървета, а до него е главният архитект на столицата Здравко Здравков, който подкрепи проекта
Фейсбук
Арх. Цветан Петров (вдясно) представя пред комисията плановете за сечене и засаждане на дървета, а до него е главният архитект на столицата Здравко Здравков, който подкрепи проекта

20 пожалени дървета от определените за изсичане 95 открехнаха вратата към евентуално начало на строителните работи по реконструкция на стадион "Българска армия" в Борисовата градина. В допълнение представителите на "ЦСКА-София" обещаха да предоставят за парка 40 дка от ненужните по техния проект части от имота, като там щели да засадят други 295 дървета.

Заседанието на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичния общински съвет премина в бурни препирни, в които се сформира коалиция "Всички срещу ДБ". Всичко започна с преместването като първа точка на определената за т.20 (от общо 22) в дневния ред: "относно експертна оценка и геодезическо заснемане на растителността" в района на стадиона. А дебатите по нея продължиха почти два часа, с което времето за другите точки се изчерпа.

Пред общинските съветници арх. Цветан Петров от бюрото, изготвило проекта за "Армията", изтъкна няколко пъти, че са се съобразили с препоръките и са намерили начин да запазят 20 от предвидените за изсичане 95 дървета. Това щяло да стане с изменение на предвидените за прокарване алеи. 

"Ще останат само съоръжението и чашката със земните насипи. Не засягаме нищо друго, напротив - ще добавим към парка, като премахнем тренировъчните игрища и други обекти, останали от минали периоди - заяви Петров. - Това са 23 дка нови зелени площи и 17 дка алейна мрежа -

 

общо 40 дка се отварят към парка за разходки и посещения.

 

Добавяме и 295 нови дървета в тези зелени пространства." 

Според архитекта, сега хората обикаляли "задъжително по дългите линии на обекта", а целта била "да се оправи движението в Борисовата градина" и затова ще се направи диагонална алея през въпросните 40 дка. А в Борисовата градина, както и преди ще влизат само автомобили със специално предназначение - линейки, пожарни, патрулки и т.н.

Арх. Петров добави като "екстра" и това, че по проект чашката на стадиона е по-малка и така "запазваме близо 4 дка около самото съоръжение - насипите от двете страни, където има много дървесна растителност".

По възникналия въпрос, че все пак трябва да се ползва паркинг бе обяснено, че общинският съвет е гласувал 144 места около съседния Национален стадион "Васил Левски" и е разговаряно със спортното министерство (ММС) на двете съоръжения да не се провежедат едновременно мероприятия, за да може да се ползват и за "Българска армия". Бе изтъкнато също така, че 90% от хората ще идват за мачове или концерти с метрото.

Единствените с противоположно мнение при дебатите бяха Марта Георгиева и Иво Божков от ДБ. И двамата изтъкнаха, че обсъждането е прибързано, тъй като все още не са минали съгласувателните процедури в Районната инспекция по околната среда (РИОСВ) и в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), които може да искат други поправки по така предложения проект за изсичане и засаждане на дървета. 

А Георгиева дори припомни: "При обсъждането собственикът на "ЦСКА-София"

 

Гриша Ганчев обеща да не бъде отсечено нито едно дърво". 

 

Божков пък посочи, че споменатите 40 дка са си държавни и са били дадени за ползване на "ЦСКА-София", така че клубът не ги дарява на софиянци, а просто ги връща. "Освен това планът за този парк от 40 дка пред стадиона не е налице и не е одобрен", изтъкна той. Това, впрочем, бе потвърдено от изп.-директор на дружеството "Спортни имоти Българска армия", което движи проекта - Данаил Димов, който накрая на дебатите каза: "Де юре, за тези 40 дка - ние връщаме тази собственост на парка."

(на снимката е визията на проектантите за въпросната площ)

И Божков, и Георгиева обаче бяха награкани от всички техни колеги, воглаве с Карлос Контрера (ВМРО) и председателката на комисията Лорита Радева (ГЕРБ), плюс главния архитект Здравко Здравков и председателя на общинския съвет Георги Георгиев, който дори вкара политически елемент, обвинявайки представителите на ДБ, че си правят пиар преди местните избори наесен. 

А арх. Петров емоционално обяви: "Всичко се спазва стриктно. Ние сме застанали с имената си и няма да вложим един лев пари по неправилна процедура. Тази в НИНКН е в ход и са предоставени всички необходими документи. Ако има забележки, ще ги отстраним".

Председателят на СОС Георги Георгиев (ГЕРБ) пък посочи: "Чакаме два допълнителни документа - от Министерство на културата - по отношение на визата, както и становището на РИОСВ, което се блокира с жалби". 

А накрая, когато

 

предложението бе прието с 9 гласа "за" и 3 "въздържал се"

 

Георгиев заяви помпозно: "Благодаря на всички членове на комисията от всички партии, които показаха дължимото уважение един велик български футболен клуб, към неговата школа, към неговото наследство, към всички поводи за гордост, които са ни дали футболистите, и към почитателите на клуба, към архитектите, към ръководството на смесеното дружество, към всички които са работили стотици часове за да може проектът да върви напред".

Проектът за "Българска армия" обаче все още е в съвсем начална фаза, защото, освен изброените липсващи съгласувателни решения, той трябва да успее да влезе и в Подробния устройствен план (ПУП) на Борисовата градина и да премине и гласуване в столичния общински съвет.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата