Австрия сензационно спечели групата на "петлите" и "лалетата"

Франция и Нидерландия също продължават към 1/8-финалите на Евро 2024, но като втори и трети

25 Юни 2024
Марсел Забицер изпраща топката в нидерландската врата за гола, с който Австрия спечели група D на Евро 2024.

Група D на Евро 2024 изглеждаше като нарисувана за колосите на европейския футбол Франция и Нидерландия. А за третото място специалистите прогнозираха, че Полша ще има предимство пред Австрия. В крайна сметка австрийците сензационно спечелиха потока, "петлите" завършиха втори, "лалетата" се промъкнаха на 1/8-финалите като трети, а "дружина полска" приключи на дъното.

До сензационната развръзка се стигна след луда вечер, изпълнена с куп исторически моменти. В заключителния ден от борбата в групата Австрия победи Нидерландия с 3:2 на "Олимпиащадион" в Берлин, а Франция и Полша завършиха 1:1 на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд.

Австрийците оглавиха класирането на живо още в 6-ата минута на паралелно провелите се двубои, когато Донйел Мален си вкара автогол. Това беше най-ранният автогол в цялата история на европейските първенства и първият, отбелязан от нидерландски футболист.

В самото начало на второто полувреме "оранжевите" изравниха с красив гол на Коди Гакпо след асистенция на Шави Симонс. Но десетина минути по-късно Романо Шмид отново изведе "бяло-черните" напред след добре насочена топка с глава от летящ плонж.

Четвърт час преди края Мемфис Депай вкара за 2:2, макар да се наложи голът да бъде преразглеждан с ВАР заради съмнения за игра с ръка на нападателя. Крайният резултат бе оформен в 80-ата мин. от капитана на Австрия Марсел Забицер с премерен шут от малък ъгъл след извеждащо подаване на Кристоф Баумгартнер.

Междувременно французите бяха излезли за кратко начело в класирането в 56-ата мин., когато Килиан Мбапе отбеляза от дузпа. За суперзвездния капитан на "сините" това беше изобщо първи гол на европейско първенство при второто му участие в шампионата след Евро 2020. Нападателят на "Пари Сен Жермен" се завърна в игра, след като пропусна един мач заради фрактурата в носа, като днес игра със специална лицева маска.

В крайна сметка французите бяха свалени от върха в 79-ата мин. от Роберт Левандовски. Полският голмайстор сложи достоен завършек на участието на родината си на Евро 2024, разписвайки се от дузпа, която се наложи да изпълни два пъти. В първия случай вратарят Майк Менян спаси удара му, но се оказа, че е напуснал голлинията преждевременно. При повторното изпълнение нападателят на "Барселона" стреля в същия ъгъл и не сгреши.

Така Австрия събра 6 т. в крайното класиране и отиде в долната половина от схемата на елиминациите. Тимът на Ралф Рангник очаква на 1/8-финалите подгласника в група F, където за второто място утре в директен мач ще се борят Турция (3 т.) и Чехия (1 т.).

Със своите 5 т. Франция пък завърши втори и се качи в горната половина на плейофите, където ще играе срещу втория от група Е. Той също ще бъде определен утре - в най-завързания поток в историята на европейските първенства, където предстоят мачовете Словакия (3 т.) - Румъния (3 т.) и Украйна (3 т.) - Белгия (3 т.).

За заелия трета позиция с 4 т. тим на Нидерландия пък остава да изчака развоя в последните две групи, за да разбере съперника на си на 1/8-финалите. Възможните противници за "лалетата" са три: победителят в група В Испания; победителят в група С (Англия, Дания или Словения); или победителят в група Е.