Мине, не мине време и БФС се прочува с някакво странно решение, което разбунва духовете. Например правилото, ограничаващо вратари извън ЕС да играят в елитните ни клубове. Бе прието тихомълком през октомври 2019 г. (и засягащо най-вече конкурента на Николай Михайлов в "Левски" тогава - черногореца Милан Миятович) и после отменено.
Сега - ново 20. На 14 февруари Изпълкомът свали ограниченията за броя на чужденците извън ЕС в клубовете от Първа лига. Последва вълна от недоволство - от клубове, от футболни агенти, а и по медии. И резонно - изглежда от това полза имат един, най-много два клуба въпреки всички уверения на БФС за стратегическа мисъл при прокарването на това правило.
Решението
Клубовете от Първа лига вече могат да картотекират до 20 футболисти извън ЕС, а във Втора - до 5. Първоначалното решение гласеше също, че елитните клубове могат да ползват в игра едновременно 11 такива чужденци. Но след настаналото недоволство БФС направи лупинг и все пак върна старото ограничение - до петима в игра.
Как бе досега?
Имаше лимит клубовете от Първа лига да картотекират до петима извън ЕС. Доскоро само трима от тях имаха право едновременно да са в игра за един отбор, но този таван бе вдигнат на 5. Всеки клуб бе ограничен обаче да ползва до 20 чужденци общо от 30 възможни картотекирани.
Във Втора лига клубовете нямаха право на нито един играч извън ЕС, освен ако не става въпрос за дублиращ отбор на някой от елитните клубове. В такъв случай бе разрешено максимум един футболист извън ЕС в игра.
Как е другаде?
БФС се оправда, че в други държави чужденците не се делят на граждани на ЕС и други. И посочи Германия, Португалия, Хърватия, Унгария. Всъщност подобна политика следват също Австрия, Норвегия, Англия и Ирландия. Разликата обаче е, че в доста от държавите има сериозни стимули за клубовете да налагат млади местни играчи. В България през януари 2021 г. бе прието клубовете да получават едва по 250 лв. за пуснат в игра (поне 45 минути) българин до 21 г. Но бонусът е максимум 500 лв. на мач, т.е. няма значение дали ще пусне двама, трима или повече млади футболисти.
И още нещо - в повечето от споменатите държави се наблюдава наплив на чужденци след вземането на съответните решения. В Португалия чужденците са общо 62% от картотекираните в Примейра лига, в германската Бундеслига - 54%, в Унгария - 45%, в Хърватия - почти 41%. В България към момента има 121 чужденци от общо 345 картотекирани (или 35%). Но процентът може рязко да се вдигне още през лятото.
Странният начин на вземане на решението
Даже не е ясно кое буди по-голямо смущение - решението, или как бе прокарано. Първо медиите не бяха уведомени за заседанието на Изпълкома, макар досега от БФС изрядно да информираха за дата и час на предишните сбирки. А след това на сайта на БФС сред обявените взети решения липсваше това за чужденците. За него се разбра чак когато от БФС започнаха да разпращат уведомления до клубовете.
"Нито една европейска федерация няма практика да отчита публично всяко оперативно решение", защитиха се от БФС. Но това решение определено е важно, за да бъде пропускано. И премълчаването му създаде впечатление за непрозрачност. То се засили от присъствалия на заседанието член на предишния Изпълком Венцеслав Стефанов пред bTV: "Докогато аз присъствах, не беше обсъждано. Ако аз бях в Изпълкома, такова решение можеше да се вземе само през трупа ми. За мен това убива българския футбол".
А Стефанов бе на 14 февруари, тъй като новият Изпълком още не е вписан в Търговския регистър и имаше нужда от членове на предишния.
Откъде е инициативата?
Официално предложението идва от Професионалната футболна лига (ПФЛ) и от клубовете. "Промените са комуникирани с тях", обявиха от БФС. Мениджърът на ПФЛ Атанас Караиванов обаче призна пред bTV, че организацията му само дава предложението, а футболният съюз го е обсъждал с клубовете. Не с всички, както става ясно - от "Славия" и "Септември" (Сф) например казват, че не са уведомени.
Караиванов изложи и мотивите: "Една подобна промяна не ощетява българските футболисти. За отборите масово е по-добре да закупят по-евтини състезатели извън ЕС и да им плащат по-малки заплати, стига да преценят, че ще им вършат работа."
Но така излиза, че клубовете ще се напълнят с по-евтини чужденци с недотам ясно качество. За сметка на българските играчи.
Кои са облагодетелствани?
В България клубовете нямат изобилие от играчи извън ЕС - най-много по един-двама. Само в три отбора имат по трима ("Левски", "Черно море" и "Ботев", Вр). И само в два са повече - "ЦСКА-София" (5) и "Лудогорец" (6).
И ако не бе въведено това правило, разградският клуб нямаше да може да картотекира купения за $1 млн. аржентинец Матиас Тисера. Или трябваше да се раздели с някого измежду анголеца Шоу, бразилците Сантана, Брандао и Рик или ганаеца Текпетей.
В БФС изтъкват своето решение като "стратегически обосновано": "Финансовите и спортно-технически ползи за клубовете от привличането на таланти извън ЕС, а също и за националните отбори, които биха могли да ги използват впоследствие - често срещана практика в модерния футбол."
Но това е нонсенс - БФС хем радее за детско-юношеския футбол, откъдето да се подсилват националните формации, хем мисли как да вкара чужденци в тях...
Недоволството
Фактът, че "Лудогорец" (б.р. - собственикът Кирил Домусчиев е в Изпълкома) е единственият реално облагодетелстван от промяната, изнерви доста футболни хора. "Питайте Домусчиев за това решение, а не мен. Явно той ръководи БФС. Това решение си е взето отвътре. Направо подготвено и гласувано, и приключено. Така правят те и понеже има зависимости от президенти, това се случва", заяви пред в. "Тема Спорт" собственикът на "Септември" (Сф) Румен Чандъров.
Кандидатът за президент на БФС Димитър Бербатов също не пропусна случая: "ПФЛ казва, че това е инициатива на БФС, а от БФС казват, че е инициатива на ПФЛ. Пак някой лъже – качество, което сме свикнали да гледаме през последните години в българския футбол."
А мениджърът Николай Жейнов заяви във Фейсбук: "Някак се навява, че това решение е в полза на само един клуб, а не на българския футбол като цяло. Питам се прокарват ли се клубни интереси, замаскирани с дейността на Професионалната лига?!"
Още съмнения
Думите на Жейнов дават повод за проверка дали няма конфликт на интереси. Защото Атанас Караиванов, който формално дава предложението, е управител на "Футбол Про Медиа". Тази фирма бе посредник за ТВ правата за първенството, но в момента е в ликвидация. И все пак - 100% от "Футбол Про Медиа" се държат от "Адванс Пропъртис", където съдружници са... собствениците на "Лудогорец" Кирил и Георги Домусчиеви.
Стратегическо решение за българския футбол или просто лобизъм в нечия полза - при всички случаи БФС обра доста повече негативи, отколкото похвали. А това не му е от полза, предвид наближаващия конгрес на 18 март.